Az édesgyökér nemzetség különböző fajait a világ számos részén hasonló tünetek pl. légúti, emésztési problémák enyhítésére használták és alkalmazzák ma is. Intenzív íze [glukosz riza (görög): édes gyökér] miatt édesítőszerként is alkalmazzák. Nyers formába préselt vizes kivonata a medvecukor, amely régen népszerű édesség volt. A bocskorszíj néven is ismert édesség ma is megtalálható a boltok polcain, ám a mai változatok zöme sem ízét, sem színét nem az édesgyökérnek köszönheti: az íz a gyártáshoz felhasznált cukorszirupnak, a fekete szín pedig a hozzáadott aktív szénnek tulajdonítható. A medvecukorból elsősorban azért hagyják ki, mert az édesgyökér viszonylag drága alapanyag, és vannak, akik nem kedvelik intenzív, a cukorétól némileg eltérő ízét.
GyógyszerÉszTár
Szerző:
Dr. Sovány Tamás
A lizozim, vagy más néven muramidáz elnevezés egy természetes antibakteriális tulajdonságokkal rendelkező enzimcsaládot takar, mely a gerinces élőlények nagy részében megtalálható [1]. Felfedezése és elnevezése Sir Alexander Fleming, a penicillin atyjának nevéhez fűződik, aki 1922-ben izolálta légúti váladékból, majd számos egyéb testnedvből, könnyből, nyálból, gyomornedvből és vérből is sikerült kimutatnia [2]. Tanulmányában figyelemreméltó baktériumellenes hatásról számolt be. Felfedezéséhez egész életében speciális kapcsolat fűzte, többször kiemelte, hogy ez az anyag meglehetősen alulértékelt a természetes immunitás megítélése szempontjából, és szerinte a penicillinnél jóval nagyobb érdeklődést fog kiváltani a jövőben [1,3].
Jóslata, csaknem 100 évvel a felfedezés után beteljesedni látszik, hiszen az antibiotikum rezisztens baktériumtörzsek egyre gyakoribb előfordulása miatt az enzim újra a kutatók érdeklődésének középpontjába került, bár megjegyzendő, hogy a lizozimmel kapcsolatos kutatások változó intenzitással, de folyamatosan folytak az elmúlt időszak során.
Szerző:
Pável Vivien
Az ízületek ropogása minden embernél hétköznapi jelenség. Leggyakrabban a térd, az ujjak, a nyak és a vállak adnak ropogó hangot. Vannak, akik szándékosan ropogtatnak. De vajon mennyire káros ez a cselekvés? Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
A Nigella sativa fekete magjainak és belőlük nyert olajának gazdag történelme van. Az indiai és arab civilizációk népi gyógyászata élelmiszerként és orvosságként is előszeretettel használta. Mivel számos betegséggel (pl.: asztma, bronchitis, rheumatizmusok, emésztési zavarok és gyulladással kísért megbetegedések) szemben hatékonynak találták, ezért az arab világban kiérdemelte az „áldás magja” kifejezést.1 De valóban létezhet olyan növény, ami ennyi mindenre jó?
Lábikragörcs séta közben? Kell egy pad, de nem akármilyen!
Amikor gyaloglás közben görcsöl a lábunk, jól jön, ha a közelben találunk egy padot, ahová leülhetünk. A PAD-nak nagy betűvel írva orvosi jelentése is van és ráadásul kapcsolódik hozzá a lábikragörcs.
Hosszabb ideig való otthon tartózkodás során allergiás tüneteket észlel magán? Akkor nagy eséllyel házipor allergiával küzd. Sokan azt hiszik, hogy ezt az a por okozza, ami szemmel is jól látható módon van jelen a lakás padlóján, a bútorokon, használati- és dísztárgyakon. Valójában azonban az ún. háziporatka beszáradt, mikroszkopikus méretűre töredezett, levegőben szálló széklete váltja ki a túlérzékenységi reakciót.
Orrspray-függőség, nyálkahártya szárazság. Problémák, melyek könnyen előjöhetnek, ha nem kellő körültekintéssel alkalmazzuk a nyálkahártya-lohasztó hatású orrspray-ket.
Itt a jó idő, a napos órák száma egyre több. Érthető, hogy kikívánkozik az ember a szabadba. Persze járvány idején nem látogatjuk a zsúfolt parkokat, játszótereket, de lakásunk erkélyére kiülve ugyanúgy élvezhetjük a napsugarakat. Fontos azonban, hogy a megfelelő UV-védelemről ne felejtsünk el gondoskodni!
Bár futás közben könnyen megeshet, hogy kibicsaklik az ember bokája, a kevésbé aktív életmód mellett is érhet ilyen baleset. Elég egy óvatlan mozdulat otthon, a lépcsőről lefelé jövet, vagy ablak tisztítás közben a létráról lelépve.
Szerző: Dr. Kocsis Kitti
A tudós, a felfedező, a Nobel-díjas. Ez mind igaz Szent-Györgyi Albertre. Ha azt mondjuk: a világjáró, a sportember, a titkos ügynök, a professzor, akit imádtak a nők és akiért rajongtak a diákok, akkor is róla beszélünk. Egy igazi legendáról, aki mérhetetlenül sokoldalú és színes egyéniség volt, az élet titkának elhivatott kutatója. 1937: egy évszám, C: az ábécé egy betűje. Külön-külön nem sokat jelent, de kapcsolatuk különleges, melyet illik minden magyarnak az eszébe vésnie. 1937-ben ítélték oda a Nobel-díjat Szent-Györgyi Albertnek a C-vitaminnal kapcsolatos munkásságáért.
Szerző:
Dr. Kardos Mária
A fogfájás az egyik legelviselhetetlenebb fájdalom a sokféle fájdalomtípus közül. Én magam is kerültem már olyan helyzetbe, hogy az otthonomtól, fogorvosomtól távol, szakorvosi vizsgálat lehetősége nélkül kellett valamiféle gyorssegélyt találnom.
Amennyiben rendszeresen járunk fogorvoshoz, azzal az előnnyel számolhatunk, hogy orvosunk ismeri az aktuális állapotunkat, konzultáljunk vele akkor is, ha személyesen nem tudunk megjelenni.
Hogyan terjed a COVID-19?
A koronavírus a fertőzött személy légutaiból származó váladékcseppek által, azaz cseppfertőzéssel terjed. Ezek a váladékcseppek köhögés vagy tüsszentés által a közelben (2 méteren belül) álló személy szájára vagy orrára jutnak, vagy belégzéssel a tüdejébe is bekerülhetnek. A váladékcseppek a külvilágba jutva a beteg körüli felületekre, tárgyakra is rákerülnek. A vírus terjedésében a szoros, közeli kontaktus fontos szerepet tölt be