Hasogat a fejed amikor változékony az időjárás? Előre érzed, hogy hamarosan megérkezik a vihar? Akkor nem ismeretlen számodra a frontérzékenység, amely olyan tünet vagy tünetegyüttes, amely az emberi szervezet reakciója az időjárás változásra. Melyek lehetnek a frontérzékenység tünetei és ezeket hogyan tudod csökkenteni? Erre adok pár tippet.
GyógyszerÉszTár
Habár a férfi meddőség manapság már nem annyira tabu téma, mint néhány évtizede volt, mégis sokkal kevesebb szó esik róla, mint a női meddőségről. Míg sok nő már a tervezett terhesség előtt is elmegy a nőgyógyászához kivizsgálásra, a férfiak zöme csak akkor jut el orvoshoz, ha felmerül a gyanú, vajon ő-e a hibás… Az újabb és újabb negatív terhességi tesztet látva akaratlanul is hibáztatásba torkollik a probléma.
Szerző:
Giricz Zsófia
Az utóbbi hónapok bezártsága és a jó idő megérkeztével mindannyian vágyunk a vízpart közelébe, ahol végre belecsobbanhatunk az igazi szabadságba. Azonban fontos tudnunk, hogy a napfény nemcsak bőrünkre és szemünkre lehet káros hatással, hanem hajunkat és fejbőrünket is megviselheti a túlzott UV-sugárzás vagy akár a klóros víz. De mit is tehetünk annak érdekében, hogy hajunk minden alkalommal csillogó és életteli maradjon? Most megosztok Veletek pár tippet! ????
A térdízület testünk legnagyobb ízülete. Jelentős szerepe van a mozgásban, helyváltoztatásban, éppen ezért komplex mozgást végez, amelyet igen összetett anatómiai felépítése biztosít. Felépítésben csontok, ízületi porcok, szalagok és meniscusoknak nevezett párnaporcok vesznek részt.
A nyár egyszerre szól a pihenésről és kikapcsolódásról, valamint a felhőtlen szórakozásról is.
Nincs jobb hely, ahol élvezhetnénk a nyári nap simogató melegségét, mint a vízpart, a strand. Azonban az egész napos pancsolás, úszás, csobbanás, csúszdázás örömét könnyen beárnyékolhatják a strandolást követő fülpanaszok: a fülzúgás, a füldugulás vagy – főleg gyerekeknél – a fülfájás.
A kakukkfű sokoldalúan alkalmazható, kedvelt fűszer- és gyógynövény. A kakukkfű fajok egészségre gyakorolt hatása már az ókor óta ismert. Ezeket a növényeket erős fertőtlenítő hatásuk miatt sérülések kezelésére, járványok idején védekezésre (bedörzsölőként, füstölőként) és holttestek balzsamozására is használták.
Az édesgyökér nemzetség különböző fajait a világ számos részén hasonló tünetek pl. légúti, emésztési problémák enyhítésére használták és alkalmazzák ma is. Intenzív íze [glukosz riza (görög): édes gyökér] miatt édesítőszerként is alkalmazzák. Nyers formába préselt vizes kivonata a medvecukor, amely régen népszerű édesség volt. A bocskorszíj néven is ismert édesség ma is megtalálható a boltok polcain, ám a mai változatok zöme sem ízét, sem színét nem az édesgyökérnek köszönheti: az íz a gyártáshoz felhasznált cukorszirupnak, a fekete szín pedig a hozzáadott aktív szénnek tulajdonítható. A medvecukorból elsősorban azért hagyják ki, mert az édesgyökér viszonylag drága alapanyag, és vannak, akik nem kedvelik intenzív, a cukorétól némileg eltérő ízét.
Szerző:
Dr. Sovány Tamás
A lizozim, vagy más néven muramidáz elnevezés egy természetes antibakteriális tulajdonságokkal rendelkező enzimcsaládot takar, mely a gerinces élőlények nagy részében megtalálható [1]. Felfedezése és elnevezése Sir Alexander Fleming, a penicillin atyjának nevéhez fűződik, aki 1922-ben izolálta légúti váladékból, majd számos egyéb testnedvből, könnyből, nyálból, gyomornedvből és vérből is sikerült kimutatnia [2]. Tanulmányában figyelemreméltó baktériumellenes hatásról számolt be. Felfedezéséhez egész életében speciális kapcsolat fűzte, többször kiemelte, hogy ez az anyag meglehetősen alulértékelt a természetes immunitás megítélése szempontjából, és szerinte a penicillinnél jóval nagyobb érdeklődést fog kiváltani a jövőben [1,3].
Jóslata, csaknem 100 évvel a felfedezés után beteljesedni látszik, hiszen az antibiotikum rezisztens baktériumtörzsek egyre gyakoribb előfordulása miatt az enzim újra a kutatók érdeklődésének középpontjába került, bár megjegyzendő, hogy a lizozimmel kapcsolatos kutatások változó intenzitással, de folyamatosan folytak az elmúlt időszak során.
Szerző:
Pável Vivien
Az ízületek ropogása minden embernél hétköznapi jelenség. Leggyakrabban a térd, az ujjak, a nyak és a vállak adnak ropogó hangot. Vannak, akik szándékosan ropogtatnak. De vajon mennyire káros ez a cselekvés? Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
A Nigella sativa fekete magjainak és belőlük nyert olajának gazdag történelme van. Az indiai és arab civilizációk népi gyógyászata élelmiszerként és orvosságként is előszeretettel használta. Mivel számos betegséggel (pl.: asztma, bronchitis, rheumatizmusok, emésztési zavarok és gyulladással kísért megbetegedések) szemben hatékonynak találták, ezért az arab világban kiérdemelte az „áldás magja” kifejezést.1 De valóban létezhet olyan növény, ami ennyi mindenre jó?
Lábikragörcs séta közben? Kell egy pad, de nem akármilyen!
Amikor gyaloglás közben görcsöl a lábunk, jól jön, ha a közelben találunk egy padot, ahová leülhetünk. A PAD-nak nagy betűvel írva orvosi jelentése is van és ráadásul kapcsolódik hozzá a lábikragörcs.
Hosszabb ideig való otthon tartózkodás során allergiás tüneteket észlel magán? Akkor nagy eséllyel házipor allergiával küzd. Sokan azt hiszik, hogy ezt az a por okozza, ami szemmel is jól látható módon van jelen a lakás padlóján, a bútorokon, használati- és dísztárgyakon. Valójában azonban az ún. háziporatka beszáradt, mikroszkopikus méretűre töredezett, levegőben szálló széklete váltja ki a túlérzékenységi reakciót.
Habár a férfi meddőség manapság már nem annyira tabu téma, mint néhány évtizede volt, mégis sokkal kevesebb szó esik róla, mint a női meddőségről. Míg sok nő már a tervezett terhesség előtt is elmegy a nőgyógyászához kivizsgálásra, a férfiak zöme csak akkor jut el orvoshoz, ha felmerül a gyanú, vajon ő-e a hibás… Az újabb és újabb negatív terhességi tesztet látva akaratlanul is hibáztatásba torkollik a probléma.