Éles, nyilalló fájdalmat tapasztal a sarkában? Ennek hátterében akár sarkantyú is állhat, tekintve, hogy gyakoribb probléma, mint gondolná. Ez az elváltozás a lakosság 10-12%-ánál fordul elő, hátterében a sarokcsonton kialakuló csontos kinövés és az azt övező gyulladás áll. Két típusát különíthetjük el. Ha a csontkinövés a sarok alsó részén jön létre, talpi sarkantyúról beszélünk, ha hátul, az Achilles-ín környékén, akkor Haglund-saroknak nevezzük.
GyógyszerÉszTár
Az inozit egy természetben előforduló anyag. Számos növényben megtalálhatók kezdve a gyümölcsökkel (grapefruit, narancs, sárgadinnye) és zöldségekkel, a gyakran fogyasztott magvakon át (mandula, dió) egészen a különböző gabonafélékig. Napi néhány gramm inozitot az emberi szervezet is termel, azonban különféle okokból adódóan bizonyos személyek esetében lecsökkenhet az inozit szintje. Ugyan az inozit-pótlás bizonyos mértékben biztosítható a változatos, vegyes étrenddel, olykor mégis szükséges lehet inozit bevitele külső forrásból is.
A hosszú, egészséges élet mindannyiunk alapvető célja. Környezetünk jelentős mértékben képes befolyásolni a bennünk zajló biológiai folyamatokat. Amikor egészséges és kiegyensúlyozott életmódot folytatunk, pontosan ezen biológiai folyamatok optimális működését biztosítjuk. Tudta, hogy a C-vitamin élettani folyamatokban játszik szerepet?
A C-vitamin létezése az 1930-as években ugyan már körvonalazódott a világban, a megoldandó problémát viszont az okozta, hogy sokáig nem sikerült meghatározni a vitamin pontos kémiai szerkezetét. Ekkor jött Szent-Györgyi Albert és a szegedi paprika.
A csontjainkat egymáshoz fűző összeköttetések az ízületek. Amennyire ezek a képletek a mozgékonyságot biztosítják számunkra, olyannyira korlátozhatnak is minket a mindennapi mozgásban. A gerincoszlop törzsünk tartószerkezete, mely a csigolyák közötti nagyobb ízesülések mellett számtalan kisízületet foglal magában, így mintegy 125 lehetséges problémaforrásnak adva helyet.
Ahogy ébred a természet, és melegszik az idő mi is jobban vágyunk a szabadba. Azonban ebben az időszakban gyakran fáradtnak, erőtlennek érezhetjük magunkat, ami hátráltathat minket, hogy felszabadultan élvezhessük a kellemes időjárást, az illatos tavaszt.
“Kapcsolj le, de tartsd nyitva a szemed!” – szól az idei Föld órája jelmondata, mely arra utal, hogy a szimbolikus 60 perces sötétség mellett a világ legnagyobb önkéntes akciója egyre jobban a természeti értékekre és azok megóvására, ezzel együtt pedig a fenntartható életmód kerül előtérbe.
Ha a hajunk egészségéről, szépségéről van szó sokszor csak a külső ápolásra fordítunk elég figyelmet, de vajon jól tesszük ezt?
Balogh Emma veszprémi fodrászt kérdeztük, hogy mi erről a véleménye, illetve milyen tanácsokat, tippeket tudna adni erre a nehéz időszakra hajápolás témakörben.
Illetve annak is utánajártunk, mit tehetünk annak érdekében, hogy otthon is olyan hajunk legyen, mintha a fodrásztól jöttünk volna, annak ellenére, hogy most nem mehetünk fodrászhoz.
Szerző: Csávás Fanni, védőnő
A kötelező védőoltások jellemzően újszülötteket, és kisgyermekeket érintenek. Ezek lehetnek egyszeriek, és ismétlődő oltások. Ezeknek köszönhetjük, hogy a 19. században gyakori, és rettegett gyermekbetegségek, szinte eltűntek hazánkból.
“A faültetés jelképének – és tényleges jelentőségének – egyetemes ereje van a Föld minden kultúrájában és minden társadalmában, és ez egy mód egyénileg a férfiaknak, nőknek és gyerekeknek, hogy részt vegyenek a környezeti válság megoldásainak létrehozásában.”
Al Gore, Mérlegen a Föld (Earth in the Balance)
Olvassa el a cikkünk előzményét: Megérkeztek a vakcinák!
A COVID-19 elleni védekezés részeként eddig soha nem látott gyorsasággal történt a vakcina fejlesztés. Sokakban felmerül a kérdés, vajon hogy lehet az, hogy míg más oltóanyag fejlesztése sok-sok évet vesz igénybe, most ilyen gyorsan többféle vakcina is elérhető? A válasz egyszerű. Az eddig példa nélküli tudományos összefogással, amelyben a korábban évekig tartó vírusazonosítási folyamatokat sikerült extrém módon lerövidíteni. A gyors fejlesztés ellenére a biztonságosság és a minőség kifogástalan.
2020. december végén megérkezett Magyarországra az első vakcinaszállítmány, az Európai Unióban elsőként engedélyezett Pfizer-BioNTech vakcina. A COVID-19 elleni védőoltás azért készült el ilyen gyorsan, mert a világ rengeteg pénzt és erőforrást áldozott az előállítására!