

Megérkeztek a vakcinák!
2020. december végén megérkezett Magyarországra az első vakcinaszállítmány, az Európai Unióban elsőként engedélyezett Pfizer-BioNTech vakcina. A COVID-19 elleni védőoltás azért készült el ilyen gyorsan, mert a világ rengeteg pénzt és erőforrást áldozott az előállítására!
Modern világunk legnagyobb kihívása lett a SARS-CoV-19 vírus okozta világjárvány megállítása. Az egész világgazdaságot megrengető és az egészségügyi rendszereket teljesítőképességük határára taszító járvány az elmúlt 100 év legnagyobb kihívása az emberiség számára. Érthetőek az okok, amelyek párhuzamos kutatási kapacitásokat robbantottak be. A korábban évekig tartó tervezési, előkészítési munkálatok néhány hét alatt használható megoldásokat eredményező vakcina előállításhoz vezettek.
Sajnos a COVID-19 terápiája még mindig csak tüneti és szupportív, annak ellenére, hogy a kutatások már világszerte kiterjedtek a specifikus gyógyszerek keresésére. Szerencsére közben 150-nél is több, különféle oltóanyag vizsgálata indult, szinte egyszerre. Ezek közül néhány hónap alatt több vakcina is emberi felhasználás stádiumába került. 2021 januárjára már két orosz, három kínai, az amerikai ModerRNA és Pfizer/BioNTech, valamint a brit AstraZeneca/Oxford termékei a végső, felhasználható stádiumba kerültek. A probléma megoldására a létező oltásmechanizmusok széles tárházát állították csatasorba. Ugyan különböző hatásmechanizmusokkal, de egyaránt hatékony koronavírus elleni vakcinák születtek meg.
Összefogott az egész világ a vakcina fejlesztésért
Az eddig soha nem látott gyorsaságot nem a biztonságosság vagy a minőség rovására sikerült elérni. Hanem azzal a széleskörű nemzetközi tudományos összefogással, amelyben a korábban évekig tartó vírusazonosítási folyamatokat sikerült extrém módon lerövidíteni.
A világ tudósai összehangolt munkával ismerték meg az új kórokozót és azonosították annak gyenge pontjait. Ennek segítségével tervezhették meg és készíthették el a kor legmodernebb technológiájú védőoltásain keresztül az ellenszereket.
A folyamatok felgyorsításában szerepet játszottak a szinte korlátlanul rendelkezésre bocsájtott források. Mind a finanszírozásra, mind a tudományos munkára, valamint a döntéshozó és engedélyező szervek soron kívüli eljárásai lehetővé tették a korábban évekig is eltartó folyamatok felgyorsítását. Az éles helyzetben való kipróbáláshoz szinte korlátlanul rendelkezésre álltak a tesztalanyok is, hiszen a világjárvány tömeges igényt teremtett egy gyors megoldás kidolgozására.
A védőoltásokat összességében százezreken tesztelték az engedélyezési folyamatban. Mostanra már globálisan milliós nagyságrendnél jár a világ, a problémamentes és megbízhatóan hatékony oltóanyagokkal. Összehasonlításképpen: világszerte gyógyszerek és egészségügyi eljárások tömegét engedélyezik pár száz emberen végzett kipróbálást követően. Még akkor is, ha néha igen súlyos mellékhatásokkal is számolni kell, ami jelen esetben a védőoltásoknál, a hatalmas emberanyagon végzett alkalmazásnak köszönhetően kijelenthető, hogy csupán elhanyagolható veszélyt jelentenek!
Olvassa el cikkünk folytatását: Ismerje meg a vakcina típusokat!
Önnek ajánljuk
