“Kapcsolj le, de tartsd nyitva a szemed!” – szól az idei Föld órája jelmondata, mely arra utal, hogy a szimbolikus 60 perces sötétség mellett a világ legnagyobb önkéntes akciója egyre jobban a természeti értékekre és azok megóvására, ezzel együtt pedig a fenntartható életmód kerül előtérbe.
GyógyszerÉszTár
Ha a hajunk egészségéről, szépségéről van szó sokszor csak a külső ápolásra fordítunk elég figyelmet, de vajon jól tesszük ezt?
Balogh Emma veszprémi fodrászt kérdeztük, hogy mi erről a véleménye, illetve milyen tanácsokat, tippeket tudna adni erre a nehéz időszakra hajápolás témakörben.
Illetve annak is utánajártunk, mit tehetünk annak érdekében, hogy otthon is olyan hajunk legyen, mintha a fodrásztól jöttünk volna, annak ellenére, hogy most nem mehetünk fodrászhoz.
Szerző: Csávás Fanni, védőnő
A kötelező védőoltások jellemzően újszülötteket, és kisgyermekeket érintenek. Ezek lehetnek egyszeriek, és ismétlődő oltások. Ezeknek köszönhetjük, hogy a 19. században gyakori, és rettegett gyermekbetegségek, szinte eltűntek hazánkból.
“A faültetés jelképének – és tényleges jelentőségének – egyetemes ereje van a Föld minden kultúrájában és minden társadalmában, és ez egy mód egyénileg a férfiaknak, nőknek és gyerekeknek, hogy részt vegyenek a környezeti válság megoldásainak létrehozásában.”
Al Gore, Mérlegen a Föld (Earth in the Balance)
Olvassa el a cikkünk előzményét: Megérkeztek a vakcinák!
A COVID-19 elleni védekezés részeként eddig soha nem látott gyorsasággal történt a vakcina fejlesztés. Sokakban felmerül a kérdés, vajon hogy lehet az, hogy míg más oltóanyag fejlesztése sok-sok évet vesz igénybe, most ilyen gyorsan többféle vakcina is elérhető? A válasz egyszerű. Az eddig példa nélküli tudományos összefogással, amelyben a korábban évekig tartó vírusazonosítási folyamatokat sikerült extrém módon lerövidíteni. A gyors fejlesztés ellenére a biztonságosság és a minőség kifogástalan.
2020. december végén megérkezett Magyarországra az első vakcinaszállítmány, az Európai Unióban elsőként engedélyezett Pfizer-BioNTech vakcina. A COVID-19 elleni védőoltás azért készült el ilyen gyorsan, mert a világ rengeteg pénzt és erőforrást áldozott az előállítására!
Sokak számára ismerős probléma a gyomorégés, mely még a legfinomabb vacsorát is keserédes élménnyé tudja varázsolni. Igen kellemetlen érzés, ha az utolsó falatokat nyelve elkezd fájni és égni a gyomrunk. Sajnos nem egy ritka problémáról beszélünk, ugyanis a hazai lakosság közel fele rendszeresen küzd a panaszokkal. Ássunk mélyebbre, vajon mi okozhatja és mi lehet rá a megoldás?
A karácsonyi hangulat sokak számára elképzelhetetlen a jellegzetes illatok és ízek nélkül. A dióval vagy mákkal töltött bejglit és a mézeskalácsot is csak az ünnepek alatt készítjük el, azonban az ünnepi hangulat fokozása mellett számos jótékony élettani hatással is rendelkeznek ezek az alapanyagok. Érdemes ezt szem előtt tartani az ünnepi menü összeállításakor, hiszen a lelkünkre és a testünkre is hatással vannak az ünnepi falatok.
„Fenntartható fejlődés”, „Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan”, „Növényi táplálkozás” – kifejezések, amelyeket gyakran hallunk a klímaváltozás egyre égetőbb problémája kapcsán. Néha nehéz a nagy szavak mögött felfedezni a kis tettek jelentőségét, de életünknek számos területén tehetünk a bolygónk egészségéért, épp úgy, ahogy a sajátunkért is.
Nem lehet az, hiszen akár 30-40 év is várhat még ránk. Gondolták volna, hogy a várható élettartam 30 évvel növekedett egy generáció ideje alatt? Az életkor hosszabbodásával az időszak, amit egy nő klimaxszal tölt, életének gyakorlatilag a harmadát teszi ki. Korábban tabutémának számított, ha mégis szóba került, kényelmetlen beszélgetéseket eredményezett. Az utóbbi években viszont változott a trend: egyre nyíltabban és szabadabban tudunk beszélni róla. Vágjunk is bele!
Egyre inkább azt halljuk mindenhonnan, mennyire fontos, hogy odafigyeljünk és védjük környezetünk. Azt már kiskorunkban is megtanultuk például, hogy az utcán szemetelni nem szabad és ne folyassuk a vizet feleslegesen, emellett szerencsére egyre több háztartás gyűjti szelektíven a szemetet. A globális felmelegedés azonban egy sokkal égetőbb kérdéskör és mind egyéni, mind társas szinten sokat tehetünk a javulás érdekében!
Számos tanulmány látott napvilágot az elmúlt hónapokban az új típusú koronavírus jobb megértése érdekében, és abban a reményben, hogy megtaláljuk a módját, hogyan tudjuk megvédeni és felkészíteni magunkat a vírussal szemben. Egy tanulmány egy újabb elméletet tárt fel arról, hogyan befolyásolhatja a szervezetet a COVID-19 betegség, melynek „bradikinin-hipotézis” nevet adták.