Sokak számára ismerős probléma a gyomorégés, mely még a legfinomabb vacsorát is keserédes élménnyé tudja varázsolni. Igen kellemetlen érzés, ha az utolsó falatokat nyelve elkezd fájni és égni a gyomrunk. Sajnos nem egy ritka problémáról beszélünk, ugyanis a hazai lakosság közel fele rendszeresen küzd a panaszokkal. Ássunk mélyebbre, vajon mi okozhatja és mi lehet rá a megoldás?
GyógyszerÉszTár
A karácsonyi hangulat sokak számára elképzelhetetlen a jellegzetes illatok és ízek nélkül. A dióval vagy mákkal töltött bejglit és a mézeskalácsot is csak az ünnepek alatt készítjük el, azonban az ünnepi hangulat fokozása mellett számos jótékony élettani hatással is rendelkeznek ezek az alapanyagok. Érdemes ezt szem előtt tartani az ünnepi menü összeállításakor, hiszen a lelkünkre és a testünkre is hatással vannak az ünnepi falatok.
„Fenntartható fejlődés”, „Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan”, „Növényi táplálkozás” – kifejezések, amelyeket gyakran hallunk a klímaváltozás egyre égetőbb problémája kapcsán. Néha nehéz a nagy szavak mögött felfedezni a kis tettek jelentőségét, de életünknek számos területén tehetünk a bolygónk egészségéért, épp úgy, ahogy a sajátunkért is.
Nem lehet az, hiszen akár 30-40 év is várhat még ránk. Gondolták volna, hogy a várható élettartam 30 évvel növekedett egy generáció ideje alatt? Az életkor hosszabbodásával az időszak, amit egy nő klimaxszal tölt, életének gyakorlatilag a harmadát teszi ki. Korábban tabutémának számított, ha mégis szóba került, kényelmetlen beszélgetéseket eredményezett. Az utóbbi években viszont változott a trend: egyre nyíltabban és szabadabban tudunk beszélni róla. Vágjunk is bele!
Egyre inkább azt halljuk mindenhonnan, mennyire fontos, hogy odafigyeljünk és védjük környezetünk. Azt már kiskorunkban is megtanultuk például, hogy az utcán szemetelni nem szabad és ne folyassuk a vizet feleslegesen, emellett szerencsére egyre több háztartás gyűjti szelektíven a szemetet. A globális felmelegedés azonban egy sokkal égetőbb kérdéskör és mind egyéni, mind társas szinten sokat tehetünk a javulás érdekében!
Számos tanulmány látott napvilágot az elmúlt hónapokban az új típusú koronavírus jobb megértése érdekében, és abban a reményben, hogy megtaláljuk a módját, hogyan tudjuk megvédeni és felkészíteni magunkat a vírussal szemben. Egy tanulmány egy újabb elméletet tárt fel arról, hogyan befolyásolhatja a szervezetet a COVID-19 betegség, melynek „bradikinin-hipotézis” nevet adták.
A koronavírus-fertőzés egyik oka lehet a szaglás és ízérzékelés elvesztése. A mostani álláspont szerint ezen tünetek a legbiztosabb indikátorai lehetnek a fertőzés jelenlétének. Tehát ha nem érezzük a kávé, a reggelink vagy épp a parfümünk illatát, jó eséllyel új típusú koronavírus fertőzéssel állunk szemben.
A száraz köhögés sok bosszúságot okoz az őszi-téli hónapokban, és szövődményes esetben akár hetekig elhúzódhat. A legfontosabb teendő, hogy hosszan tartó köhögés esetén kiderítsük annak okát és megfelelő ellátáshoz jussunk. Hetekig elhúzódó köhögés esetén mindenféleképpen keressük fel háziorvosunkat, hogy a megfelelő készítményeket használva minél hamarabb túllendüljünk a köhögés okozta kellemetlenségeken.
A kalcium az egyik leggyakoribb ásványi anyag szervezetünkben. Megtalálható számos élelmiszerben, étrend-kiegészítőben, de a gyógyszerekben, mint pl.: savlekötőkben is előszeretettel felhasználják. A kalcium számos élettani folyamatban nélkülözhetetlen, szerepet játszik az érösszehúzódásban és értágulásban, az izomműködésben, az idegsejtek megfelelő működésében, egyes hormonok keringésbe való jutásában és a sejten belüli jelátviteli folyamatokban is. Bár ezen fiziológiai folyamatok támogatásához testünk kalciumtartalmának azonban kevesebb, mint 1%-át használjuk fel.
Az egészséges és változatos táplálkozás mellett az őszi és téli időszakokban szükségünk lehet vitaminokra, és ásványi anyagokra, hogy elkerüljük a megfázás kínzó tüneteit. Az ábécé elejéről válogatva górcső alá vesszük a legfontosabbakat, így a cinket, valamint a C, D, és E vitaminokat, hogy te is átlásd, mit miért érdemes bevinni a szervezetedbe.
Immunrendszerünk legfontosabb feladata, hogy egyrészt saját kóros sejtjeinktől, másrészt pedig a külső fertőzésektől megvédje szervezetünket, ezért létfontosságú számunkra. Megfelelő működésében az egészséges életmódnak, a táplálkozásnak, az elegendő folyadékfogyasztásnak, a testmozgásnak, a hatékony stressz-kezelésnek és a minőségi pihenésnek alapvető szerepe van.
A Nobel-díjakat bejelentő Svéd Királyi Tudományos Akadémia szerint a három tudós kitűnő munkája döntő mértékben járulhat hozzá egy olyan vírus visszaszorításához, amely májrákot és májzsugort is okozhat.