Sarkantyú: a minden 10. embert érintő probléma
Éles, nyilalló fájdalmat tapasztal a sarkában? Ennek hátterében akár sarkantyú is állhat, tekintve, hogy gyakoribb probléma, mint gondolná. Ez az elváltozás a lakosság 10-12%-ánál fordul elő, hátterében a sarokcsonton kialakuló csontos kinövés és az azt övező gyulladás áll. Két típusát különíthetjük el. Ha a csontkinövés a sarok alsó részén jön létre, talpi sarkantyúról beszélünk, ha hátul, az Achilles-ín környékén, akkor Haglund-saroknak nevezzük.
Hogyan alakul ki?
Az ín és a csonthártya találkozásánál a fokozott terhelés miatt csonthártya irritáció, gyulladás alakul ki, mely hosszas fennállása következtében rendellenes csontnövekedés indul meg. Talpi sarkantyú esetén az ún. talpi bőnye eredésénél jön létre az elváltozás, mely a sarokcsont talp felőli nyomására éles fájdalommal jár. Reggel vagy hosszabb pihentetést követően az első lépések megtételénél tapasztalható a leghevesebb fájdalom. Sokszor azonban nyugalmi állapotban (éjszaka vagy pihentetés közben) is lüktető fájdalmat tapasztal a páciens. Haglund-sarok esetén az Achilles-ín eredésénél jön létre az elváltozás, például, ha a cipő hátul sokszor nyomja a sarkat. Ennek következtében a sarok begyulladt, és szemmel látható, nyomásra érzékeny duzzanat keletkezik.
A sarkantyú kialakulásának leggyakoribb okai
- kényelmetlen lábbeli
- túlsúly
- túlzott terhelés
Mit tehetünk, ha sarkantyúra gyanakszunk?
Amennyiben a sarkantyú tüneteit tapasztalja, mielőbb forduljon ortopéd szakorvoshoz vagy sportorvoshoz! Így célzott kezeléssel a fájdalom mielőbb megszüntethető, valamint az egyéb problémák kizárása/diagnosztizálása is rendkívül fontos.
Hogyan kezelhető?
Az esetek többségében nem maga a csontkinövés, hanem a környező szövetek gyulladása okozza a fájdalmat. Ilyenkor jó szolgálatot tehetnek a helyileg alkalmazható gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású gélek, krémek. Fizikoterápiás kezelésekkel (iontoforézis, ultrahangos kezelés) fokozható a gyógyszerbevitel mértéke a gyulladt szövetekbe, így maga a kezelés is hatékonyabbá tehető. A duzzanat és a gyulladás csökkentésében segíthet az érintett terület jegelése is. Ilyenkor azonban fontos, hogy a jég ne érintkezzen közvetlenül a bőrfelülettel! Érdemes különböző lábfej nyújtó és lazító gyakorlatokat végezni. Kezelőorvosa dönthet egyéb terápiák elrendeléséről, köztük kortizon injekció alkalmazásáról, lökéshullám terápiáról, terápiás röntgen besugárzásról, illetve az esetek kb. 5%-ában ortopédiai műtéti beavatkozásról.