2019-nCoV. Ez nem egy kódolt üzenet, hanem a nagy port kavaró, új koronavírus „fedőneve”, amelyet 2019 decemberében azonosítottak a kínai Vuhanban. A koronavírusok családja a nevét onnan kapta, hogy a vírus örökítő anyagát körülvevő burok felszínébe fehérjetüskék ágyazódnak, melyek elektronmikroszkópos felvételeken koronaszerű képet mutatnak.
GyógyszerÉszTár
A tükör előtt állva is formálhatunk véleményt arról, hogy ideálisnak tartjuk-e testsúlyunkat, de ha ennél objektívebb mérlegre szeretnénk állni, számoljuk ki testtömegindexünket (TTI).
Mielőtt nekilátna az ember egy jó adag három tojásból készült tojásrántotta elfogyasztásának, jó tisztában lenni azzal, hogy vajon ez mennyire tesz jót az egészségünknek. Mostanában megjelent egy tanulmány, amely azt állítja, hogy 40 felett a túlzott tojássárgája fogyasztás felgyorsítja az artériák megvastagodását, és majdnem olyan káros hatású, mint a dohányzás.
A hűvösebb idő beköszöntével rosszabbul kezeljük a stresszt és hajlamosak vagyunk az egészséges életmódot is háttérbe szorítani. Ilyenkor többeknél jelentkezik kellemetlen, vagy akár égő, fájdalmas érzés gyomor tájékon. Ez bizony a gyomorégés vagy a reflux tipikus tünete lehet.
A szürke borongós idő, és a korai sötétedés beköszöntével a köznyelvben gyakran „napfényvitaminnak” is emlegetett D-vitaminról egyre több szó esik. Nem véletlen, hiszen a D-vitamin nélkülözhetetlen minden ember számára.
A kalcium a csontrendszerünk mellett számos egyéb szervünk működése szempontjából is létfontosságú anyag. Az izmok működésére, az idegrendszerre, a hormonképződésre és véralvadásra mind-mind károsan hat a kalcium hiány. Életünk során mégis számtalanszor vállalunk felesleges kockázatot a nem megfelelő vagy nem elegendő kalcium bevitellel.
A gluténmentes étkezés megvalósítása az arra érzékenyeknek mindennapos kihívást jelent. Szerencsére már nemcsak a nagyobb áruházak, de a kisebb boltok polcain is megtalálhatóak a gluténmentes termékek: lisztek, kenyerek, péksütemények, desszertek, így teljes és „finom” életet élhet az is, aki gluténérzékenységgel küzd. Azonban ezek a termékek nem olcsók, mélyen a zsebbe kell nyúlni. Sokaknak újdonság lehet, hogy a gluténmentes termékek sem 100%-ban gluténmentesek. Jogszabály határozza meg, hogy a „gluténmentes” jelölés akkor használható, ha az élelmiszer a végső fogyasztóknak értékesített formájában legfeljebb 20 mg/kg glutént tartalmaz.
Nemcsak a nagyvilágban, hanem hazánkban is megfigyelhetőek az extrém időjárási viszonyok, melyek valószínűleg a klímaváltozásra vezethetők vissza. A heves viharok, jégesők komoly gazdasági károkat okoznak. Az óriási hőingadozások még az egészségesek szervezetét is megviseli, hát még a betegekét!
A mozgásszervi megbetegedésekkel gyakran találkozhatunk a mindennapok során mivel a lakosság körülbelül 15-20 %-át érinti. Bármely korosztály mindennapjait megkeserítheti, de főképp az idősebb korúakat, illetve az aktív sportolókat és túlsúllyal rendelkezőket sújtja.
Szerző: Dr. Monduk Péter Zoltán, reumatológus szakorvos.
Először is szeretném az ízületi fájdalomhoz vezető okokat számba venni. Az ízületi fájdalom több helyről eredhet. A kiinduló ok, hogy az ízületet valamely károsító hatás éri. Ez lehet egyszeri túlerőltetés, sokszor ismétlődő terhelés, hirtelen trauma, fertőzés okozta gyulladás, vagy autoimmun megbetegedés. Ilyenkor két különböző úton jelentkezik fájdalom. Egyrészről a fellépő gyulladáskor a fehérvérsejtek által kibocsátott kémiai anyagok – ún. mediátorok – révén az ezekre az anyagokra érzékeny idegsejtek közvetítik a fájdalmat. Ez a fájdalom többnyire pihenéskor, ágymelegben jelentkezik. A másik út a porc károsodása révén létrejövő ún. mechanikai fájdalom. Erre a fájdalomra a szokásos gyulladáscsökkentő, illetve fájdalomcsillapító gyógyszerek kevéssé hatnak. Ilyenkor a terápiás cél a porc regenerációjának, újraépülésének az elősegítése. Fontos, hogy ízületi fájdalomként élhetjük meg az ízület körüli lágyrészekben – ínakban, izmokban, nyáktömlőkben (bursákban) – jelentkező fájdalmat is. Ezen utóbbi fájdalmak is gyakran állnak elő az ízületi porc károsodása miatt létrejövő gyulladás, illetve a porckárosodás révén kialakult nem megfelelő használat következtében.
Szerző: Dr. Csaba Attila reumatológus.
Előfordulás, a betegség természete
Az arthrosis egyike a leggyakoribb idült betegségeknek (az össznépesség mintegy 3,3 %-át érinti), idősebbek közt a rokkantság vezető oka, melynek előfordulása a várható életkor emelkedésével egyre növekszik. Az arthrosis tulajdonképpen az ízület „elégtelensége”, az ízületi betegségek végállapota, habár legtöbbször nem találunk kiváltó okot (elsődleges/primer arthrosis).
Egy egyszerű példán keresztül azt is kérdezhetnénk, mikor vigyük szerelőhöz az autónkat? Ezen általában senki nem gondolkozik túl sokat. Könnyedén fel tudjuk mérni meddig terjednek az ismereteink és ennek megfelelően cselekszünk. Az egyszerűbb problémákat önállóan megoldjuk: például, ha üzemanyaghiányt jelez a műszerfal elmegyünk a töltőállomásra, ha kifogy az ablakmosófolyadék, feltöltjük a szükséges tartályt. Komolyabb probléma esetén azonban gondolkodás nélkül szakemberhez fordulunk, aki megállapítja a hiba okát, felvázolja a javítási lehetőségeket, majd az így kapott ismeretek alapján döntünk a hibaelhárítás módjáról.