Október 1-je a mellrák elleni küzdelem világnapja, de egész hónapban igyekszünk felhívni a figyelmet a prevenció és a szűrővizsgálatok fontosságára.
GyógyszerÉszTár
Mindannyian hallottuk, hogy „Október a látás hónapja”. Mindenhol akciózzák a látást támogató készítményeket, szemcseppeket. Tudjuk azt, hogy bizonyos anyagok (pl. lutein, zeaxantin, A-vitamin) egyértelműen támogatják a kép érzékelését és agyi feldolgozását szolgáló folyamatokat.
Hogyan őrizzük meg szemünk egészségét?
A szemünk, mely másodpercenként több, mint tízmillió információt képes befogadni és azonnal feldolgozni, nagyjából ugyanúgy működik, mint egy videokamera. A külvilágból érkező információk 85 százalékát a látás érzékszerve továbbítja, ezért nagyon fontos, hogy megóvjuk szemünk egészségét. Az egészséges táplálkozással, az UV-B sugárzás elleni fokozott védelemmel, a rendszeres szemészeti kontrollal sokat tehetünk szemünk egészsége érdekében. Kezdetben a legtöbb szembetegség nem okoz tünetet, de ha a szűrésen felfedezik a korai jeleket, a betegség lefolyása lassítható.
Mi a mikrobioma?
Amikor a tükörben magamat látom, akkor egy konkrét lény néz rám vissza. Ha a környezetemben élő személyekre, állatokra vagy növényekre gondolok, akkor is egyedülálló lényként gondolok rájuk. Azonban minden egyed számos láthatatlan élő-társával él együtt – összefonódik velük, létezésük elválaszthatatlan. Ezek az apró lények már jóval az emberiség megjelenése előtt jelenvoltak a Földön és valószínűleg túlélnek majd bennünket. Ezek az összetett életformák egymással párhuzamosan alakultak ki, és az evolúció során együtt elő, egymást segítő társakká váltak. Folyamatosan együttműködik velünk, és szinte minden elképzelhető élőhelyen jelen van a bolygónkon, beleértve saját testünket is. Ez a velünk élő társ a mikrobiális élet.
Mit tehetek én magam az éghajlatváltozás és más környezeti negatív változások visszafordításáért?
Sokan találkoznak, szemebsülnek az éghajlat változás már érzékelhető hatásaival és még többen vannak azok, akik már jó ideje tesznek vagy tenni szeretnének a környezetükért. A bolygó, melyen élünk, több milliárd éve kapott utoljára erőforrást, azóta zárt rendszerként működve csak használja az emberiség és az élővilág ezeket az erőforrásokat és kincseket. A természet körforgása persze eddig mindig valamilyen módon hozzásegítette az élőlényeket a Földön, hogy újra meg újra élőhelyet, otthont találjanak és fejlődhessen a civilizáció.
Az intim egészségről gyakran nem beszélünk, pedig ez a terület épp olyan fontos egészségünk megőrzése és a kitűnő közérzet biztosítása szempontjából, mint sok más, bővebben tárgyalt egészség megőrzési témakör. A női intim egészség területén az utóbbi évtizedben számos olyan hatóanyag és készítmény került a magyar piacra is, mely korábbi ki nem mondott, de sokak által elszenvedett állapotok javítását célozza. A továbbiakban az egyik leginnovatívabb gyógyszereket, orvostechnikai eszközöket és étrend-kiegészítő kategóriába tartozó készítményeket forgalmazó cégcsoport női intim egészség témakörbe tartozó termékeit mutatjuk be, melyek a ZUE Online Patikában is megvásárolhatók.
A visszér
Fontos tisztázni a két fogalmat, melyet a köznyelv gyakran összekever. Mindannyiunknak vannak visszerei, melyek teljesen természetes és hasznos funkciót látnak el szervezetünkben. Visszaszállítják a vért a szívünkbe, rugalmas vénafaluknak, valamint a visszaáramlást gátló billentyűiknek köszönhetően.
Egészségünk megóvásáért sokat tehetünk azáltal is, ha rendszeresen mérjük vérnyomásunkat, illetve vércukorszintünket. Általánosságban véve elmondható a normál vérnyomás értékről, hogy a szisztolés érték 120-129 Hgmm (higanymilliméter), a diasztolés érték 80- 84 Hgmm közé esik. Életmódunknak is fontos szerepe van a jó vérnyomás megőrzésében. Például ételeinket csak mértékkel sózzuk, sportoljunk rendszeresen, figyeljünk oda testsúlyunkra, alkoholt csak mértékkel fogyasszunk, valamint a pihentető alvás is fontos. A stresszt lehetőség szerint kerüljük, és tanuljuk meg jól kezelni.
Napjainkban egyre több embernél fordul elő ételallergia. Az ételallergiások száma folyamatosan nő, a felnőttek körülbelül 2 százaléka, a gyermekek körülbelül 6 százaléka valódi ételallergiás. Sok embernek van viszont intoleranciája (elviselési képtelenség, amelyhez az immunrendszernek nincs köze) bizonyos ételek iránt, amely kellemetlen tünetek kialakulását jelenti az adott étel fogyasztása után. Ennek oka lehet például az, hogy a modern élelmiszeripari eljárások során több kémiailag módosított vagy szintetikus alapanyaggal kerülünk kapcsolatba. Ismert allergén például a szója, mogyoró, tojás, tej. Ételallergia során az immunrendszerünk úgy reagál bizonyos élelmiszerekre, mintha azok ártalmasak lennének, ezért ellenanyag termelődik ellenük; így „védekezik” szervezetünk. Ennek következtében az étel elfogyasztása után pár perccel vagy órával különféle tünetek jelentkezhetnek, például szájzsibbadás, légzési nehézség, csalánkiütés, viszketés, émelygés, hasfájás.
A cigaretta ártalmai mindenki számára ismertek: a dohánylevelek elégetése során számos olyan anyag keletkezik, amelyek rákkeltő hatásúak, ez okozza a legnagyobb kockázatot. Ehhez képest sokkal kisebb rizikóval jár az, hogy a dohányban nikotin is található. Ez a vegyület ugyan kedvezőtlenül hat a keringési rendszerre, de az igazi veszélye az, hogy függőséget okoz. A dohányzásról való leszokás fő akadálya, hogy a szervezet hozzászokik a nikotinhoz és fizikai függőség alakul ki. De nemcsak a nikotin a ludas: a dohányzás rituáléja pszichésen is függővé teszi a cigarettázókat.
A cigaretta ártalmai mindenki számára ismertek: a dohánylevelek elégetése során számos olyan anyag keletkezik, amelyek rákkeltő hatásúak, ez okozza a legnagyobb kockázatot. Ehhez képest sokkal kisebb rizikóval jár az, hogy a dohányban nikotin is található. Ez a vegyület ugyan kedvezőtlenül hat a keringési rendszerre, de az igazi veszélye az, hogy függőséget okoz. A dohányzásról való leszokás fő akadálya, hogy a szervezet hozzászokik a nikotinhoz és fizikai függőség alakul ki. De nemcsak a nikotin a ludas: a dohányzás rituáléja pszichésen is függővé teszi a cigarettázókat.
A stresszről általánosan
A stressz folyamatos feszültség vagy tartós idegesség, mely rendszerint egy vagy több állandó negatív ingerre adott tartós válaszreakció a szervezet részéről. Ha ez tartósan fennálló állapot akár komoly egészségkárosodást eredményezhet, mivel gyengíti a szervezet ellenálló képességét. A krónikus stressz veszélyei közé tartozik a megemelkedett vérnyomás, szívbetegség és a depresszió. A szervezetünk jelzései tartós stressz esetén lehet, a krónikus fáradság, fejfájás, szórakozottság, feledékenység, fokozott vagy csökkent étvágy, alvászavarok, betegségek. A stressz nemcsak fizikai tüneteket okozhat, hanem szellemi-, mentális és viselkedési tünetek is kialakulhatnak következtében. Az ember a lélek és test egysége, így az optimális egyensúly a lelki harmóniánknak és testi egészségünknek a kulcsszava.