A fikocianin egy természetes kék pigment, amely megtalálható bizonyos algafajokban és cianobaktériumokban (kék-zöld algák), ezenfelül az algák fotoszintézisében játszik kulcsfontosságú szerepet, hiszen a napfényből származó energiát alakítja szerves anyaggá. A pigment maga az alga sejtjeiben van jelen és az algák jellegzetes kék vagy zöldeskék színét adja.
Ásványi anyagok
Elérkeztünk az év azon hónapjaihoz, ahol már a vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag gyümölcsöktől, zöldségektől roskadoznak a hazai piacok polcai. Érdemes kihasználnunk ezt az időszakot és finomabbnál finomabb ételeket készítenünk belőlük, vagy egyszerűen csak magában fogyasztanunk, hiszen ilyenkor tartalmazzák a legkoncentráltabban a tápanyagokat.
A "kapszaicin" név az angol "capsicum" szóból ered, amely a csípős paprikafélék megfelelője. Ugyanakkor a "capsicum" szó a görög "kapto" szóból származik, ami "harapnit" vagy "csípnit" jelent. Tehát a kapszaicin neve közvetve utal a csípős ízre, amit a csípős paprikák okoznak.
Mindegyikük egyaránt úgynevezett vízben oldódó vitamin, közös jellemzőjük, hogy a szervezet nem képes őket sokáig tárolni, ezért a rendszeres bevitelükről, pótlásukról folyamatosan gondoskodni kell.
Erős immunrendszer - mit tehetünk?
Az egészséges és változatos táplálkozás mellett az őszi és téli időszakokban szükségünk lehet vitaminokra, és ásványi anyagokra, hogy elkerüljük a megfázás kínzó tüneteit.
A karácsonyi hangulat sokak számára elképzelhetetlen a jellegzetes illatok és ízek nélkül. A dióval vagy mákkal töltött bejglit és a mézeskalácsot is csak az ünnepek alatt készítjük el, azonban az ünnepi hangulat fokozása mellett számos jótékony élettani hatással is rendelkeznek ezek az alapanyagok. Érdemes ezt szem előtt tartani az ünnepi menü összeállításakor, hiszen a lelkünkre és a testünkre is hatással vannak az ünnepi falatok.
A kalcium az egyik leggyakoribb ásványi anyag szervezetünkben. Megtalálható számos élelmiszerben, étrend-kiegészítőben, de a gyógyszerekben, mint pl.: savlekötőkben is előszeretettel felhasználják. A kalcium számos élettani folyamatban nélkülözhetetlen, szerepet játszik az érösszehúzódásban és értágulásban, az izomműködésben, az idegsejtek megfelelő működésében, egyes hormonok keringésbe való jutásában és a sejten belüli jelátviteli folyamatokban is. Bár ezen fiziológiai folyamatok támogatásához testünk kalciumtartalmának azonban kevesebb, mint 1%-át használjuk fel.
Az alkáliföldfémek közé tartozó magnézium a földkéreg 8. leggyakoribb elemeként számos formában (pl.: dolomit, keserűsó (MgSO4), stb.) fedezhető fel a természetben. Az emberi szervezetben számtalan vegyülethez kötődve megtalálható, komoly szerepe van az egészséges működésben is: több száz enzimreakció résztvevője.