Fikocianin - Mi az és mire használják?
A fikocianin egy természetes kék pigment, amely megtalálható bizonyos algafajokban és cianobaktériumokban (kék-zöld algák), ezenfelül az algák fotoszintézisében játszik kulcsfontosságú szerepet, hiszen a napfényből származó energiát alakítja szerves anyaggá. A pigment maga az alga sejtjeiben van jelen és az algák jellegzetes kék vagy zöldeskék színét adja.
Fikocianin – az algákban lévő csodapigment
De mi is az a fikocianin?
A fikocianin egy természetes kék pigment, amely megtalálható bizonyos algafajokban és cianobaktériumokban (kék-zöld algák), ezenfelül az algák fotoszintézisében játszik kulcsfontosságú szerepet, hiszen a napfényből származó energiát alakítja szerves anyaggá. A pigment maga az alga sejtjeiben van jelen és az algák jellegzetes kék vagy zöldeskék színét adja.
A fikocianin számos kémiai variációban megtalálható, ezek a különböző változatok határozzák meg a pigment pontos árnyalatát és tulajdonságait. Az egyik, talán legismertebb tengeri alga, a Spirulina népszerű forrása a fikocianinnak.
Élettani hatásai
Ezt a pigmentet nemcsak a tengeri élővilág szintjén tanulmányozzák, hanem az emberi egészségmegőrző tulajdonságait tekintve is szignifikáns eredmények születtek. A fikocianinnak számos élettani hatása ismert már, amelyek közül néhányat a következőkben mutatunk be:
- Antioxidáns tulajdonság
A fikocianin rendkívül erős antioxidáns tulajdonságokkal bír, ugyanis képes semlegesíteni a szabad gyököket, instabil molekulákat, amelyek károsíthatják a sejteket és szöveteket. A szabad gyökök káros hatásaihoz tartozhat akár az öregedés, számos krónikus betegség, például a szívbetegségek vagy a rák és az Alzheimer-kór is. A fikocianin képes elektronokat közvetíteni a szabad gyököknek, így semlegesítve azok hatásait, ezáltal megakadályozva a sejtek károsodását.
- Gyulladáscsökkentő hatások
A fikocianinnak erős gyulladáscsökkentő tulajdonsága is ismert. A krónikus gyulladások számos egészségügyi probléma kialakulásának kockázatát növelhetik, beleértve a szívbetegségeket, az ízületi gyulladást és az elhízást is. A fikocianin képes csökkenteni a gyulladást a szervezetben, így erősítve a test egészséges gyulladásos válaszának fenntartását.
- Immunrendszer támogatása
A fikocianinnak immunmoduláló hatásai is lehetnek. Mindez azért lehetséges, mert a sejtek közötti jelátvitel során részt vesz olyan fehérjék aktiválásában, amelyek szerepet játszanak az immunrendszer megfelelő működésében. Ennek következtében növelheti az immunrendszer hatékonyságát a fertőzések és egyes betegségek elleni védelemben.
Miben található a fikocianin?
Ezt a kék színű csodaszer a Spirulina algában található és már számos formában megtalálhatjuk a boltok polcain, legyen szó tablettáról vagy akár porított formátumról. Vannak gyártók, akik a fikocianint kivonják a Spirulinából és por formájában stabilizálják, létrehozva egy még koncentráltabb és értékesebb hatóanyagot. Ezt az eljárást általában a gyógyszeripar alkalmazza és számos étrend-kiegészítő fő alkotójaként jelenik meg antioxidáns, immunerősítő és még számos jótékony tulajdonsága miatt.
Hogyan érdemes szedni?
Ahhoz, hogy eredményesen járuljon hozzá immunrendszerünk egészségéhez a Spirulina napi adagja 1-3 gramm kell, hogy legyen, de akár napi 10 grammos dózisban is alkalmazhatják. Először érdemes kisebb adaggal kezdeni, mivel a szervezetünknek fokozatosan kell hozzászoknia a mikroalgák koncentrált tápanyagtartalmához, ráadásul erőteljes lúgosító, valamint méregtelenítő hatásúak.
Ezenfelül elengedhetetlen, hogy az algák fogyasztása mellé megfelelő mennyiségű vizet igyunk, hiszen intenzív méregtelenítő sajátosságukból fakadóan csak akkor tudnak testünkből a méreganyagok gyorsan és hatékonyan távozni, ha minden algabevitel mellé legalább 3 dl vizet fogyasztunk.
Az alga készítmények gyakorlatilag sűrített zöldségek, a szervezetünk hosszabb időtartam után sem tud hozzászokni, ezért akár 10 vagy 12 hónap után is ugyanolyan hatékonyan képesek pótolni a legfontosabb mikrotápanyagokat a testünk számára.
Napi adagolását tekintve érdemes 2-4 alkalommal fogyasztani és egyenletes időközönként bevinni a szervezetünkbe, annak érdekében, hogy a felszívódás és ezáltal a hasznosulás is a legoptimálisabban valósuljon meg.
Az algatermesztés (akár szabadtéri, akár laboratóriumi körülmények között) egy környezetbarát és fenntartható formája az egészséges alapanyagok gyártásának, hiszen kevés többletvíz hozzáadásával működik. Nem mellesleg teljesen természetes, ami valljuk be manapság már ritkaság számban van jelen a piacon. Az alga alapú étrend-kiegészítők továbbá teljes mértékben beilleszthetők a vegán és vegetáriánus étrendbe, amely szintén egy elsődleges szempont a mai fogyasztói társadalom körében.