Az értékes kapszaicin
A "kapszaicin" név az angol "capsicum" szóból ered, amely a csípős paprikafélék megfelelője. Ugyanakkor a "capsicum" szó a görög "kapto" szóból származik, ami "harapnit" vagy "csípnit" jelent. Tehát a kapszaicin neve közvetve utal a csípős ízre, amit a csípős paprikák okoznak.
A kapszaicin felfedezése
Az élettani hatások felfedezésében kulcsszerepet játszott Jancsó Miklós és felesége, akik 1949-ben leírták a "kapszaicin deszenzitizáció" jelenségét. Ez a kutatás rávilágította a szakembereket a kapszaicin receptorának szerepére a hő- és fájdalomérzékelésben.
Jancsó Miklós halálát követően Szolcsányi János és J. Gábor Aranka folytatta a kutatást és felfedezték, hogy a kapszaicin, neurogén gyulladást kiváltó anyagok felszabadulását eredményezi, valamint szisztémás és lokális előkezeléssel is hatásos, még UV-besugárzással kiváltott gyulladások ellen is.
1997-ben David Julius munkacsoportja klónozta a TRPV1 receptort, ami lehetővé tette a hosszú hatású fájdalomcsillapítók fejlesztését. Ennek következtében a kapszaicin és resiniferatoxin specifikus receptorának felfedezése új perspektívákat nyitott a fájdalomcsillapítás terén. Ezt az eredményt Nobel-díjjal ismerték el, hiszen kiemelte a kapszaicin receptorának szerepét a hő- és fájdalomérzékelésben.
2021-es Nobel-díj
Fontos figyelmet fordítanunk David Julius és Ardem Patapoutian kiváló tudományos munkásságára, akik kiemelkedő kutatásaikkal érdemelték ki a 2021-es fiziológiai és orvosi Nobel-díjat. A két tudós jelentős felfedezéseket tett a hőmérséklet és tapintás érzékelése terén, különös hangsúllyal David Julius csípős érzetekkel kapcsolatos mélyreható kutatásaira.
David Julius, a San Francisco-i Kaliforniai Egyetem kutatója a kapszaicint, azaz a chilipaprikából származó csípős vegyületet vizsgálta, célja az volt, hogy felfedezze, hogyan váltja ki a vegyület azt a bizonyos égető érzést. Bár a kapszaicin fájdalomkeltő hatása már ismert volt, annak pontos hatásmechanizmusa azonban sokáig rejtély maradt a tudósok számára. Julius és csapata egy olyan innovatív módszert alkalmaztak, amely radikálisan új megközelítést hozott a kapszaicin hatásmechanizmusának feltárásában.
A kapszaicin a paprika növény (Capsicum annum) termésének alkaloidja, mely legnagyobb koncentrációban a termés vastag erezetében (placenta) fordul elő. A kapszaicin égető, csípő érzést vált ki a nyelven, a száj nyálkahártyáján, a bőrön és a szembe kerülve egyaránt.
A kutatók létrehoztak egy hatalmas DNS-fragmenstárat, amely magába foglalja azokat a géneket, melyek az érzékszervi neuronokban expresszálódnak és reagálnak a fájdalomra, hőre, valamint érintésre. Julius azt feltételezte, hogy a kapszaicin hatására reagáló gént megtalálhatják ebben a könyvtárban. A kapszaicinnel kezelt sejtekkel végzett kísérletek során végül sikeresen azonosítottak egy gént, amely új ioncsatornát kódolt, ezt a receptort később TRPV1-nek nevezték el.
Ez a felfedezés forradalmi jelentőségűnek számított, mivel meghatározó szerepet játszik abban, hogy hogyan érzékeljük a hőmérsékletet és a csípős ízt. A TRPV1 ioncsatorna az érzékszerveinkben található, és főként fájdalmas hő hatására aktiválódik. Tehát amikor egy csípős paprikával érintkezünk, a kapszaicin a TRPV1 receptorokon keresztül kapcsolódik az idegsejtekhez, és ezáltal képes kiváltani azt a bizonyos égető érzést.
De mégis mire jó?
Az elmúlt évek során számos területen vizsgálták a kapszaicin hatásait. Az EFSA elfogadta, hogy a kapszaicin tartalmú paprikakivonat segítheti a testsúlycsökkentést. Ezen kívül több hatásmechanizmust is azonosítottak, beleértve az éhségkontrollt, a tápcsatorna egészségét és az energiaegyensúlyt.
A kapszaicin érzékeny zsigeri afferensek csökkenthetik az éhségközpont NPY mennyiségét, emellett javítják a leptin érzékenységet és növelik a GLP-1 szintjét. A kapszaicin a tápcsatorna keringését is serkentheti, ami preventív hatással bír a fekélyek ellen, és pozitív hatást gyakorol a bélnyálkahártya funkciójára.
A kapszaicin továbbá csökkentheti a zsírraktározást, serkentheti a barna zsírszövet aktivitását, és kedvezően hat az energiaegyensúlyra is. Számos területen kínál ígéretes lehetőségeket, például a krónikus idegi eredetű fájdalom, ízületi gyulladás és bőrgyulladás kezelésében egyaránt. A chilifogyasztók hosszabb életre és jobb egészségre számíthatnak, ami a kapszaicin széleskörű pozitív hatásait tovább hangsúlyozza.
Legnépszerűbb hatásai
A kapszaicin élettani hatásai rendkívül sokoldalúak és érdekesek. Összegyűjtöttük számodra a legnépszerűbb tulajdonságait:
- Fájdalomcsillapítás: A kapszaicin képes csökkenteni a fájdalom érzetét. Ennek oka, hogy a kapszaicin receptorok kapcsolódnak a fájdalomért felelős idegvégződésekhez, melyek deszenzitizálásával csökkentik a fájdalomérzetet.
- Gyulladáscsökkentés: A kapszaicin gyulladáscsökkentő hatásáról is ismert. Bizonyos kutatások szerint előzetes kapszaicin-kezelés képes gátolni bizonyos gyulladásos reakciókat.
- Hőszabályozás: A kapszaicin hatása érintheti a hőszabályozást is. Fogyasztása vagy külső alkalmazása után meleg érzetet vált ki, ami a hőleadást segítheti elő.
- Testsúlycsökkentés: Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság elfogadta, hogy a kapszaicin tartalmú paprikakivonat segítheti a testsúlycsökkentő diéták sikerességét. Ennek hátterében az állhat, hogy a kapszaicin hatására csökken az éhségérzet, így pozitív hatása van az energiaegyensúlyra.
- Tápcsatorna egészsége: A kapszaicin fogyasztásának pozitív hatásai lehetnek a tápcsatorna egészségére is. Javíthatja a tápcsatorna nyálkahártyájának keringését, és megelőzheti a fekélyek kialakulását.
- Immunrendszer támogatása: A kapszaicin hatásaival kapcsolatban felmerült, hogy az immunrendszer normális és egészséges működésének fenntartásában is szerepet játszhat, például csökkentheti a krónikus gyulladást fenntartó citokinek felszabadulását.
Ez csupán néhány napjainkban is népszerű példa a kapszaicin élettani hatásaira, azonban további kutatások folynak ennek a bonyolult vegyületnek az egészségre gyakorolt hatásait illetően. Fontos megjegyezni, hogy a hatásmechanizmusok személyenként eltérhetnek, így a kívánt eredmények elérésének érdekében figyelembe kell venni az optimális dózisok alkalmazását is.