A kalcium a csontrendszerünk mellett számos egyéb szervünk működése szempontjából is létfontosságú anyag. Az izmok működésére, az idegrendszerre, a hormonképződésre és véralvadásra mind-mind károsan hat a kalcium hiány. Életünk során mégis számtalanszor vállalunk felesleges kockázatot a nem megfelelő vagy nem elegendő kalcium bevitellel.
Jó tudni
Szerző: Dr. Monduk Péter Zoltán, reumatológus szakorvos.
Először is szeretném az ízületi fájdalomhoz vezető okokat számba venni. Az ízületi fájdalom több helyről eredhet. A kiinduló ok, hogy az ízületet valamely károsító hatás éri. Ez lehet egyszeri túlerőltetés, sokszor ismétlődő terhelés, hirtelen trauma, fertőzés okozta gyulladás, vagy autoimmun megbetegedés. Ilyenkor két különböző úton jelentkezik fájdalom. Egyrészről a fellépő gyulladáskor a fehérvérsejtek által kibocsátott kémiai anyagok – ún. mediátorok – révén az ezekre az anyagokra érzékeny idegsejtek közvetítik a fájdalmat. Ez a fájdalom többnyire pihenéskor, ágymelegben jelentkezik. A másik út a porc károsodása révén létrejövő ún. mechanikai fájdalom. Erre a fájdalomra a szokásos gyulladáscsökkentő, illetve fájdalomcsillapító gyógyszerek kevéssé hatnak. Ilyenkor a terápiás cél a porc regenerációjának, újraépülésének az elősegítése. Fontos, hogy ízületi fájdalomként élhetjük meg az ízület körüli lágyrészekben – ínakban, izmokban, nyáktömlőkben (bursákban) – jelentkező fájdalmat is. Ezen utóbbi fájdalmak is gyakran állnak elő az ízületi porc károsodása miatt létrejövő gyulladás, illetve a porckárosodás révén kialakult nem megfelelő használat következtében.
Szerző: Dr. Csaba Attila reumatológus.
Előfordulás, a betegség természete
Az arthrosis egyike a leggyakoribb idült betegségeknek (az össznépesség mintegy 3,3 %-át érinti), idősebbek közt a rokkantság vezető oka, melynek előfordulása a várható életkor emelkedésével egyre növekszik. Az arthrosis tulajdonképpen az ízület „elégtelensége”, az ízületi betegségek végállapota, habár legtöbbször nem találunk kiváltó okot (elsődleges/primer arthrosis).
Sok év szakmai tapasztalat után még ma is elcsodálkozom azon, hogy milyen keveset törődnek a betegek az egészségük megőrzésével. Traumatológusként sokszor fordulnak hozzám különböző jellegű ízületi fájdalmakkal. A röntgenfelvétel után riadnak meg, amikor kiderül, hogy a diagnózis ízületi porckopás, artrózis. Rákérdezésre gyakran elmondják, hogy voltak már előjelek, reggeli ízületi merevség, járási nehezítettség, csökkent munkabíró képesség, ízületi duzzanat formájában, ezt azonban nem vették komolyan, az életkor velejárójaként kezelték. Pedig az ízületi porckopás nem életkor függő. Nagyon sok külső tényező és az emberi szervezet belső hírvivő anyagainak a bonyolult kölcsönhatásaként jön létre. Az ízületi porc – mint majdnem minden szövet az emberi szervezetben – képes a megújulásra. Felépítő és lebontó folyamatok következtében formálódik. Ha a lebontó folyamatok kerülnek előtérbe, kialakul az artrózis. Az ízületeket érintő egyik leggyakoribb probléma során az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik. A porckopás általában lassan alakul ki, és bár egyes esetekben nem okoz tüneteket, a panaszok gyakran odáig fajulhatnak, hogy a mozgás jelentősen beszűkül, a betegek pedig komoly fájdalmakat élnek meg.
A térdízületi fájdalom bármely korban jelentkezhet. Fiatalabb korban általában sérülés, nagyobb megterhelés következtében hirtelen kialakuló fájdalom formájában, idősebb korban lassabban kialakuló, fokozatosan romló, idült fájdalom képében. Nemcsak betegségek, de egyszerű statikai túlterhelés, egy rossz cipő, lúdtalp is provokálhat ilyen panaszokat.
Az iskolakezdés mellett egy család számára a legmegterhelőbb időszak kétségkívül a decemberi ünnepvárás. Szaladgálunk az ajándékok után, díszítjük a lakást, sütit sütünk az iskolai adventi vásárba, készülünk az új évre és reménykedünk, hogy semmit nem felejtünk el. A nagy készülődés közben ráadásul gyakran meg is fázunk. Mit tehetünk, hogy csökkentsük a stresszt, és igazán boldogan és egészségesen teljenek az ünnepek? Íme, néhány egyszerű tipp!
Szerencsére egyre gyakrabban találkozom a középkorú és idősebb korosztállyal (50 év felettiek) az edzőteremben. Ebben a korban is lehet kitűnő eredményeket elérni mind a fizikum mind az egészség területén.
A következőkben röviden tisztázom a „miérteket” és a „hogyanokat”, de mivel itt a szavak önmagukban nem sokat érnek, egy edzéstervvel nyújtok segítséget, az első lépések megtételéhez.
Napjainkra a D-vitaminhoz kapcsolt figyelem számottevően megnőtt. Ez egyrészt köszönhető annak, hogy, az emberi szervezetben kifejtett élettani hatásairól mind több ismerettel rendelkezünk, illetve annak is, hogy számos krónikus betegség megelőzésével és kezelésével kapcsolatosan a szerepe tisztázódott.