Zöldítsd be a lakást a tiszta levegőért!
Szerző:
Zsuffa Klaudia
Az elmúlt hetekben már sokunk kényszerítette magát önkéntes karanténba, tettük magunkat a lakásunk rabjává- mindezt nagyon helyesen! Hiszen ez az egyetlen eredményes módja annak, hogy lassítsuk ennek a kegyetlen vírusnak a terjedését. Ha már kénytelenek vagyunk szinte minden időnket a lakásban tölteni, nem árt, ha ismerünk néhány praktikát a rendszeres szellőztetésen kívül, amivel frissíthetjük, tisztíthatjuk a beltéri levegőt.
Kevesen tudják azt, hogy a lakásunkban található bútorokból, műanyagokból, ragasztókból számos mérgező kemikália oldódik ki folyamatosan. Ezek eltávolítására a leghatékonyabb fegyver a szobanövény. Bizonyos növények nagy mértékben képesek a káros, légszennyező anyagokat semlegesíteni, megkötni. Minél több növényt helyezünk el a szobákban, annál inkább garantált a friss, oxigéndús levegő! Csempéssz egy kis természetet a szobádba!
Kertész család révén, a mi házunkban gyakorlatilag nincs olyan helyiség, ahol ne lenne minimum egy növény. Természetesen rendszeres gondozást igényelnek, de olyan üdítő hatással vannak ránk, amiért megéri a fáradozás!
Leghasznosabb légtisztító növények:
Aloe vera
Legjobban a világos, de tűző naptól védett helyet kedveli. Ideális lehet számára egy világos folyosó vagy előtér, ahol nincs radiátor. Vigyázzunk, nehogy túlöntözzük, mert azzal garantáltan kinyírjuk szegénykét. Gyökerei könnyen elrohathadnak, heti egyszeri locsolás bőven elegendő.
Dracéna
– másnéven sárkányfa- az agávéfélék családjába tartozik. Lassan növekvő virágos növény, kitűnően szűri a levegőt, viszont nincsenek nagy igényei. A félárnyékos helyet kedveli, 18-25°C között kellemesen érzi magát. Földjét sose hagyjuk kiszáradni, mindig legyen nyirkos, de ne álljon a vízben.
Vitorlavirág
Az egyik legkönnyebben eltartható szobanövény, mely folyamatosan hozza virágait, ezáltal ékes dísze lehet lakásunknak. Bokros növény, ami akár egy méter szélessé és magassá nőhet. Világos és félárnyékos helyeket szeret a lakásban. Túl sok napfénytől megbarnul a virág, kevés napfénynél pedig nem virágzik rendszeresen. Átlagos a vízigénye, tavasztól nyárig hetente öntözzük, tartsuk nyirkosan a földjét. Ősszel és télen kevesebb a vízigénye. Látványosan jelzi, ha szomjas, ilyenkor lekonyulnak a levelei.
Szobafutóka
A szobai futókát nagyon gyors növekedés jellemzi, ezért rövid időn belül befuttathatsz vele egy egész falat is. A világos, de közvetlen napsütés nélküli helyeket kedveli. A növény minden része enyhén mérgező, ezért kisgyermekektől, házi állatoktól javasolt távol tartani. Megrágása vagy lenyelése száj- és torokirritációt okozhat. Fényigényes növény, árnyékos helyen, fény hiányában levelei bebarnulnak. Visszafogottan öntözzük, de földje legyen mindig nedves. Jót tesz neki, ha a meleg, száraz időszakokban a leveleit is megpermetezzük vízzel.
Szanzavéra
Másnéven anyósnyelvként ismerhetjük Neve talán kapcsolatban állhat azzal, hogy nagyon szívós. Gondozás szempontjából teljesen igénytelen. A legtöbb külső tényezőt jól tűri, így gyakorlatilag a lakás bármely részében jól elvan. Egyetlen dolgot nem tolerál jól, az pedig a túllocsolás. A kevés vízhez van hozzászokva, elég, ha havonta locsoljuk, levelei nem igényelnek permetezést.
Zámia
A zámiáként ismert agglegénypálma népszerűségét szépségének és igénytelenségének is köszönheti, igazi legénylakásba való növény. Minden része mérgező, ezért úgy helyezzük el a lakásba, hogy se gyermek se háziállat ne férjen hozzá!
Kedveli a világos helyeket, szárazságtűrő, elegendő kéthetente meglocsolni. Kerüljük a huzatos helyen tárolást, mert nem szereti. Jól bírja a száraz levegőjű tereket, így panellakásokban is kitűnően eltartható!