Pajzsmirigy alulműködés - 8 árulkodó jel
De mi is az a pajzsmirigy alulműködés?
A pajzsmirigy alulműködés, más néven hypothyreosis, egy gyakori endokrin rendellenesség, amely akkor következik be, amikor a pajzsmirigy nem termel elegendő mennyiségű pajzsmirigyhormont a szervezet megfelelő működéséhez. Ez a mirigy a nyak elülső részén helyezkedik el, és számos alapvető élettani folyamatban játszik szerepet, mint például az anyagcsere, a szívverés, a hőszabályozás és a növekedés szabályozása.
Okai
Számos okból kifolyólag kialakulhat pajzsmirigy-alulműködés, azonban a következők a legelterjedtebbek:
- a pajzsmirigy eltávolítása,
- sugárkezelés,
- bizonyos gyógyszerek (pl. lítium) szedése,
- jód- és szelénhiány.
Tünetei
A hypothyreosis tünetei közé tartozik a folytonos fáradtság, a súlygyarapodás, a hidegrázás, a depresszió, a bőr- és hajszárazság, az alvászavarok, valamint a menstruációs rendellenességek, amelyek meddőséghez vezethetnek. A leggyakoribb okok közé tartozik az autoimmun Hashimoto-betegség, amely során a saját immunrendszere támadja meg a pajzsmirigyet.
A Hashimoto a leggyakoribb pajzsmirigybetegségek közé tartozik, leginkább a nőket érinti, hiszen kutatások alapján kimutatott, hogy minden 25-30 nő közül 1 szenved a pajzsmirigy betegség valamelyik formájában. A Hashimoto-betegség során az immunrendszer diszfunkciója van előtérben ugyanis idegenként érzékeli a pajzsmirigyet és megpróbálja elpusztítani azáltal, hogy destruktív sejteket toboroz a mirigyállományba és elkezdi termelni az antitesteket ellene.
Nagyon fontos azonban, hogy aki Hashimoto betegségben szenved, ne szedjen jódot! Hiszen, ha jódpótlást alkalmazunk a betegség alatt, az jelentősen képes rontani a helyzeten, ugyanis a betegség során a szervezet idegennek ismeri fel a pajzsmirigy sejtjeit, és megtámadja azokat, a jód pedig ezt a folyamatot csak felerősíti.
A pajzsmirigyet a test egyik legfontosabb hormontermelő szerveként tartják számon, hiszen a többi szervünkre és azok funkcióira is hatással van, pontosan ezért a pajzsmirigy működési zavar számtalan tünetet okozhat. Ezek a következők lehetnek:
- fáradtság,
- kedvetlenség,
- koncentrációhiány,
- hidegérzékenység,
- testsúlygyarapodás és/vagy az eredménytelen fogyókúra,
- száraz bőr, a hajhullás,
- székrekedés és
- izomgyengeség.
A kezeletlenül pajzsmirigy-alulmûködés következtében idegkárosodás, perifériás neuropátia, kéztőalagút szindróma, alvási apnoé, súlyos esetben akár csökkent veseműködés és mixödémás kóma is kialakulhat. Azonban mivel a hormonrenszert érintő betegségről beszélünk, a hypothyreosis fokozza a terhességi komplikációk veszélyét és megnehezítheti a teherbeesést is.
Kezelése
A pajzsmirigy alulműködés kezelése a szintetikus pajzsmirigyhormon szedésével történik, ami segít helyreállítani a hormonszinteket és csökkenteni a tüneteket. Emellett fontos az egészséges életmód fenntartása is, ideértve a rendszeres testmozgást, az egészséges étrendet és a stressz csökkentését is.
Ezeket ne edd!
Hypothyreosis esetén vannak úgynevezett tiltólistás ételek, melyek alatt legfõképpen a goitrogénekben gazdag összetevõket értjük. Ilyenek a keresztesvirágú zöldségek (pl. káposzta, brokkoli, kelbimb, spenót, karalábé retek, karfiol) s a szója, mivel ezek gátolhatják a jód felszívódását, ezáltal a pajzsmirigyhormonok képződésének csökkenése lép fel. Ezenfelül kerüljük a cukrot és a feldolgozott élelmiszereket, helyette fogyasszunk friss és egészséges alapanyagokat.
Ezeket edd!
Azonban, ha étrendünkkel nem viszünk be elegendõ vitamint és ásványi anyagot, érdemes étrend-kiegészítõket beiktatnunk étrendünkbe. Hasznos lehet ilyen téren a jód, szelén, illetve cink tartalmú készítmények szedése is. A jódot a pajzsmirigyhormonok elõállításához használja a szervezet, míg a szelén és a cink segíthet a hormonok optimális szintjének és a pajzsmirigy funkciójának javításában.
Fontos megjegyezni, hogy a pajzsmirigy egészsége közvetlenül összefügg a termékenységgel. A hypothyreosis befolyásolhatja a peteérést és a hormonális egyensúlyt, így ha a pajzsmirigy probléma huzamosabb ideig kezeletlen marad, megnehezítheti a teherbeesést és növelheti a terhességi komplikációk kockázatát.
A pajzsmirigy alulműködés sokféle kezelése
A pajzsmirigy alulműködés sokféle terápiával enyhíthető, beleértve az orvosi kezeléseket, az életmódbeli változtatásokat és a természetes étrend-kiegészítők használatát. Fontos azonban megérteni, hogy minden érintett személy egyedi megoldásokat igényel, és az optimális kezelési terv mindenkinél eltérő lehet.
Elengedhetetlen, hogy az érintettek konzultáljanak orvosukkal vagy más egészségügyi szakemberrel annak érdekében, hogy értékeikre személyre szabott kezelési tervet alakítsanak ki. A megfelelő kezeléssel és életmódbeli változtatásokkal az érintettek visszanyerhetik eredeti vitalitásukat és a makacs tünetek is javulásnak indulhatnak.
Orvosi kezelés:
Gyógyszerek: A kezeletlen, súlyos pajzsmirigy alulműködés kezelésének elsődleges módja a hormonpótló terápia. A leggyakrabban előírt gyógyszer a szintetikus pajzsmirigy hormon, levotiroxin (T4), amely pótolja a hiányzó hormont a szervezetben, mely segít helyreállítani a hormonszintet, hogy megszûnjenek vagy legalábbis jelentõsen csökkenjenek a tünetek.
Rendszeres orvosi ellenőrzés: Fontos, hogy az érintettek rendszeresen látogassanak el orvosukhoz, hogy ellenőrizzék a pajzsmirigy hormonszintjét és kiértékeljék az esetleges változásokat.
Életmódbeli és táplálkozási szempontok:
Egészséges étkezés: Fontos, hogy étrendünk bõvelkedjen a pajzsmirigyműködéshez szükséges tápanyagokban, például jódban, szelénben és B-vitaminokban. Mindehhez elengedhetetlen egy megfelelõen összeállított, feldolgozatlan ételekben gazdag étrend. Magyarországon még nem annyira terjedt el a barna alga fogyasztásának fontossága, pedig kifejezetten ajánlott magas jód tartalma miatt.
Stresszkezelés: A stressz csökkentése javíthatja a pajzsmirigy működését. Olyan módszerek, mint a meditáció, jóga vagy légzésgyakorlatok, segíthetnek csökkenteni a megemelkedett stressz szintet és támogatják az egészséges hormonális egyensúlyt.
Természetes étrend-kiegészítők:
Jód: A jód fontos szerepet játszik a pajzsmirigy működésében, ezen belül a hormonok elõállításában. Kiegészítők formájában vagy jódikus ételek fogyasztásával biztosítható a megfelelő jódbevitel. A napi jódszükséglet felnőtt korban 150 mcg, terhesen 175 mcg, szoptatáskor 200 mcg. Hozzájuthatunk jódozott sóból, tengeri halakból, tenger gyümölcseiből, tejtermékekből és jódtartalmú kiegészítőkből.
Szelén: A szelén antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, és a pajzsmirigy szövete magas koncentrációban tartalmazza. A napi szelénszükséglet 50-100 mcg. Forrásai: brazil dió, tenger gyümölcsei, szárnyashús, teljes kiőrlésű gabonafélék, étrend-kiegészítők.
Mozgás és aktív életmód:
Rendszeres testmozgás: A rendszeres testmozgás segíthet csökkenteni a testsúlyt, javítja az energia szintünket és az egyik legfontosabb alappillére az egészséges életmódnak.
Ha betartjuk a diétát, rendszeresen sportolunk és kerüljük a dohányzást, valamint az egyéb egészségkárosító tényezőket, enyhíthetjük a Hypothyreosis tüneteit, értékeink, eredményeink is javulásnak indulhatnak és visszanyerhetjük aktivitásunkat.
Online Patikánkban számos jód- és szeléntartalmú étrend-kiegészítőt találsz, melyekkel támogathatod pajzsmirigyed megfelelő működését.
Forrás:
https://babalesz.hu/cikkek/pajzsmirigy-alulmukodes-mit-egyel-es-mit-ne