Miért jobb a kovászos kenyér, mint az élesztős?
Egyszerű, de hasznos magyarázatok
Szerző:
Dr. Kardos Mária
Nagyanyámék annak idején hetente egyszer sütöttek kenyeret. Ennek több oka is volt, egyrészt nagyon szigorú munka- és időbeosztás szerint éltek, megvolt mindig a feladat a ház körül. A kenyérsütés, mint a lét fontos elemének megteremtése felelősségteljes, sürgős-forgós program lévén megfelelő gondosságot, tisztaságot igényelt. A nyers tészta illata és a kemencéből kikerülő csábítóan terjengő sült cipó ízes ígérete gyerekkorom legkedvesebb emlékei közé tartozik.
A jól szervezett, rohanó élet mellett szépen leszoktunk a kenyérsütésről, de pár évvel ezelőtt egészségügyi megfontolásokból újra kezdtem. Hetente többször is sütök, mert túl sokáig nem marad belőle, kemence híján egyszerre csak annyi tud megsülni, amennyi a sütőben elfér.
Esszük ebédre és vacsorára, sósan és édesen, az utóbbi időben inkább fogytunk, mint híztunk, és ezt nem a kenyér elhagyásával, hanem a vegán életmóddal értük el. Imádjuk a friss kenyeret és a kovásznak köszönhetően nem kell lemondanunk róla!
A kovászos kenyér egészségesebb és finomabb, tartalmasabb és tovább eláll, mint az élesztős kenyerek. Nézzük meg részleteiben, miért van ez így!
- A kovász lisztből és vízből készül, több napon át tartó erjesztési és “etetési” folyamattal, mely alatt a Lactobacillusok elszaporodnak a keverékben. Mikor már elég sok van belőlük, belekeverve a kenyértésztába ott tovább szaporodnak és a kelési idő alatt egész Lactobacillus “bank” alakul ki.
- A kovászos kenyér tömöttebb, tovább kell rágni, keveredik a nyállal, mely megint csak támogatja az emésztést.
- Kevésbé levegős, mint az élesztős kenyér, ezért kevesebb az a levegő is, amit lenyelünk vele.
Miért hasznosak a kenyértészta tejsavbaktériumai?
- A tésztában elszaporodva a tejsavas erjedés során előemésztik számunkra a táplálékot, elkezdik lebontani a kenyérben lévő fehérjéket, szénhidrátokat, hozzáférhetőbbé teszik az ásványi anyagokat a szervezet számára.
- Jelenlétükkel erősítik a belek mikroflóráját, mivel ott is számtalan Lactobacillus tevékenykedik.
- Glikémiás indexe jobb az élesztős kenyérnél, a vércukrot nem emeli olyan drasztikusan, mint élesztős párja.
Az élesztő csak omlóssá teszi a tésztát, de mindannyian tapasztalhattuk, hogy az élesztős kenyér állaga nem túl sokáig marad meg. A pékségek ezt azzal tudják kompenzálni, hogy állagjavító anyagokat tesznek a kenyérliszthez, így tudják kiszolgálni a nagymértékű keresletet, folyamatosan biztosítani az állandó minőséget, aminek az adalékanyagok is részei. Az élesztő minősége állandó, a kovásszal viszont törődni – etetni és itatni kell, ami a nagyüzemekben nehezebben kivitelezhető.
Az élesztőgombákat tartalmaz, amire a szervezetünknek nincs nagy szüksége, fogyasztása kismértékben hasznos lehet, tartalmaz ugyanis vitaminokat és ásványi anyagokat, de folyamatos fogyasztása mellett gyakran tapasztalhatóak kellemetlen panaszok, mint pl. puffadás, különböző emésztési és bőrgyógyászati problémák.
A kovászos kenyér segít az egészség megőrzésében, megéri rászánni az időt!
képek forrása:
saját
www.pexels.com