Home office okozta gerincproblémák
A csontjainkat egymáshoz fűző összeköttetések az ízületek. Amennyire ezek a képletek a mozgékonyságot biztosítják számunkra, olyannyira korlátozhatnak is minket a mindennapi mozgásban. A gerincoszlop törzsünk tartószerkezete, mely a csigolyák közötti nagyobb ízesülések mellett számtalan kisízületet foglal magában, így mintegy 125 lehetséges problémaforrásnak adva helyet.
A gerincoszlop egy igen komplex rendszer, melyben a feszes tartást, hajlékonyságot és rugalmasságot a porccal borított csontok, kisízületek, porckorongok, szalagok és izmok összehangolt működése biztosítja. A gerincet nyaki, háti, ágyéki és keresztcsonti régiókra oszthatjuk. Ezek közül a legnagyobb terhelésnek a nyaki és az ágyéki szakasz van kitéve, így a különböző elváltozások is ezeken a területeken fordulnak elő leggyakrabban. Nem véletlen tehát, hogy főként nyak- és derékfájásra panaszkodunk, ha a gerincet érintő problémáról van szó.
A COVID-19-cel jött tömeges home office, azaz az otthonról történő munkavégzés nem kedvez a gerincnek. A nem megfelelő szék, asztal, a rosszul beállított monitor magasság és a napi 8-10 órás rossz testtartással való ülés káros következményeket von maga után. Eleinte akut fájdalmak jelentkeznek, melyek, ha nem vesszük őket elég komolyan, könnyen krónikussá válhatnak, hosszú távon pedig akár súlyosabb következmények (pl. porckorongsérv) is kialakulhatnak. Az akut fájdalmak enyhítésére alkalmasak a nem-szteroid gyulladásgátló és fájdalomcsillapító hatóanyagot tartalmazó lokális, helyileg ható készítmények (pl. gélek). Hosszú távon azonban az ideális munkakörnyezet kialakítása és ízületeink karbantartása, megfelelő táplálása jelenthet megoldást.
Hasznos tippek a home office okozta gerincproblémák ellen
- Az ülőmunkát ergonomikusan kialakított munkaállomásnál végezzük (a monitor legyen szemmagasságban, legyen állítható a szék magassága, hát- és kartámlája)!
- Ügyeljünk arra, hogy ülés közben combunk derékszöget zárjon be a törzsünkkel és a lábszárunkkal is! Talpunk kényelmesen érje a talajt!
- A megfelelő kartartás is rendkívül fontos, a könyök ne lógjon, az alkar párhuzamos legyen a talajjal!
- Óránként 5-10 perc szünetet érdemes beiktatni, mely során mozogjunk, nyújtózzunk, fájó nyakunkat, derekunkat masszírozzuk meg!
- Az ízületek megfelelő mikrotápanyagokkal való ellátásáról se feledkezzünk meg! Az eltérő szövetek eltérő tápanyagokat igényelnek, gondoskodjon róluk komplex módon! Az ízületek rugalmasságát segítheti a kollagén, kondroitin-szulfát, hialuronsav, C-vitamin és MSM, a csontok és izmok egészségének megőrzését a D-vitamin, kalcium, foszfor és mangán is támogatja.