Hogyan csíráztass sikerrel otthon?
Szerző: Lukács Petra
Készítsünk és fogyasszunk rendszeresen 100%-ig bio, friss zöldségeket!
Te is tudsz otthon napi pár perces ráfordítással friss, természetes, tökéletes tápanyagforrást előállítani és még kertre sincs szűkséged hozzá. Ha még nem próbáltad, vagy voltak próbálkozásaid, de eddig nem örvendeztettek meg a magok a kívánt eredménnyel, akkor olvass tovább és (újból) kedvet kapsz ????
A pár napos csírák pozitív élettani hatásaik jól ismertek a táplálkozástudományi szakemberek számára. Igazi kis energiabombák. A téli és a kora tavaszi időszakban, amikor alacsony beltartalmú, sokat utazott, tartósított, kémiai úton utólagosan megérlelt zöldségek és gyümölcsök közül válogathatunk csak, akkor érdemes fogni egy roppant egyszerű eszközt (egy pár száz forintos lisztszitát, de más szita is tökéletes, ha ez épp nincs otthon), vásárolni egy zacskó csíráztatásra alkalmas magot és pár nap alatt elő is állíthatjuk saját termesztésű, vitaminokban gazdag növénykéjeinket.
Lássuk a lépéseket:
- Öblítsük át alaposan a magokat!
- Némelyik mag igényel pár órás áztatást, ez lehet a következő lépés.
- Naponta 2-3* öblítsük át a csírakezdeményeket.
- Ha szűkséges, távolítsuk el a héjakat.
- Fogyasztásig tároljuk hűtőben (maximum 3 napig)!
Meg fogunk lepődni, hogy ezekből a parányi magokból milyen gyorsan fogyasztható méretű, ízletes csodák fejlődnek.
Sok ismerősöm azért nem csíráztat, mert az első próbálkozásaik nem jártak sikerrel. Be kell, vallanom, hogy nekem sem ????
Vegyük sorra, milyen hibák adódhatnak és hogyan küszöböljük ki:
Megpenészesednek a növények. Ha nem jó eszközt választasz, bizony előfordulhat. Én az agyag, elvileg kifejezetten csíráztatásra szánt eszközzel jártam így. Kicsi is volt, nem is szellőzött jól, és penészesedés lett a vége. Majd váltottam a nagyobb műanyag liszt szitára (lásd a képen) és azóta gyönyörűen nőnek a csírák az ablakban.
Rosszul választasz magot. Rengeteg féle mag alkalmas a csíráztatásra, de vannak, amelyek kényesebbek és nagyobb odafigyelést igényelnek. A lenmag például olyan nyálkás lesz, hogy nehéz vele boldogulni. Ha szeretnél kezdeti sikert, akkor válaszd a retekmagot. Könnyen, gyorsan, szépen fejlődnek a csírák a magokból. Látni fogod, milyen egyszerű és kedvet kapsz a további próbálkozáshoz más magokkal is.
Kiszáradnak a csírák. Naponta legalább kétszer, de ha lehetőség van rá, háromszor ajánlott átöblíteni. Nem szabad, hogy vízben álljanak! Fűtőtest fölé vagy közelébe ne helyezzük a csíráztató eszközünket.
Nem fejlődnek szépen a csírák. Biztosítanunk kell a megfelelő hőmérsékletet (20-25 °C). A csírakezdeményeknek jól kell szellőzniük, ne legyenek több sorban. Gondot okozhat az emeletes csíráztató rendszer, mert gátolja a szellőzést és a klorofillt termelő növényeknél a fény bejutása is fontos tényező, melyet szintén nem tesz lehetővé.
Ezekkel az egyszerű lépésekkel és fontos szabályok betartásával a siker garantált! 1500 Ft-os befektetéssel, minimális idő ráfordítással az év minden napján kiváló táplálékforráshoz juthatsz saját termesztéssel!
+ 1 tipp, ha nincsenek ilyen eszközeid:
1 db befőttes üveg, 1 db befőttes gumi és 1-2 gézlap szükséges csak és egy kis tálka, amiben az öblítéskor használt vizet lecsorgatod a magokról. Ilyen egyszerűen is megoldható.
Eredményes kertészkedést kívánok! ????