Ételallergia – a legfontosabb tudnivalók
Napjainkban egyre több embernél fordul elő ételallergia. Az ételallergiások száma folyamatosan nő, a felnőttek körülbelül 2 százaléka, a gyermekek körülbelül 6 százaléka valódi ételallergiás. Sok embernek van viszont intoleranciája (elviselési képtelenség, amelyhez az immunrendszernek nincs köze) bizonyos ételek iránt, amely kellemetlen tünetek kialakulását jelenti az adott étel fogyasztása után. Ennek oka lehet például az, hogy a modern élelmiszeripari eljárások során több kémiailag módosított vagy szintetikus alapanyaggal kerülünk kapcsolatba. Ismert allergén például a szója, mogyoró, tojás, tej. Ételallergia során az immunrendszerünk úgy reagál bizonyos élelmiszerekre, mintha azok ártalmasak lennének, ezért ellenanyag termelődik ellenük; így „védekezik” szervezetünk. Ennek következtében az étel elfogyasztása után pár perccel vagy órával különféle tünetek jelentkezhetnek, például szájzsibbadás, légzési nehézség, csalánkiütés, viszketés, émelygés, hasfájás.
Szervezetünk védelmi vonala
A legújabb kutatások igazolták, hogy a szervezetünkben kiválóan és aktívan működő immunrendszerünk fontos védelmi vonala a bennünk lévő mikroorganizmusok összessége. Amennyiben az egészséges bélflóra egyensúlya felborul, az hatással lehet immunrendszerünkre, ezáltal ételallergia megjelenésére. Azoknak a gyerekeknek a bélflórája, akik hüvelyi úton születtek, más, mint azoké, akik császármetszéssel jöttek a világra. Ezzel összefüggésbe hozható, hogy utóbbiaknál nagyobb eséllyel alakulhat ki allergia, illetve asztma. Az anyatejjel táplált illetve tápszert fogyasztó gyermekek bélflórája is különbözik egymástól. Az anyatejjel táplált újszülöttek bélcsatornájában több a Lactobacillus és a Bifidobacterium, illetve az anyatej hatására erősebb az immunrendszerük.
A laktózintolerancia
Az ételintolerancia tüneteiért az emésztőrendszer felelős. Ebben az esetben a tünetek lassan, akár csak napok múlva jelentkeznek, és ezek súlyossága attól függ, hogy az adott ételből mennyit ettünk. Laktózintolerancia, más néven tejcukor érzékenység esetén a szervezet nem tudja lebontani a laktózt, mivel kevés laktáz enzim termelődik a vékonybélben. Ezért az elfogyasztott ételben lévő tejcukor nem tud felszívódni, és ez okozza a kellemetlen tüneteket, mint például puffadás, hasmenés, hasi görcsök, szédülés. Az életminőség javításában segíthet a károsodott bélflóra helyreállítása speciális készítményekkel, diéta kialakítása szakember segítségével. A laktáz enzim pótlására számos készítmény elérhető a patikákban, akár csepp, akár tabletta formájában.
A gluténérzékenység
A gluténérzékenység nem más, mint a vékonybélben lejátszódó krónikus felszívódási zavar. A glutén váltja ki, ami bizonyos gabonafélékben lévő növényi fehérje. Ha a gluténérzékeny beteg huzamosabb időn át gluténtartalmú élelmiszereket fogyaszt, a vékonybél nyálkahártyájának súlyos sorvadása jöhet létre. Mivel a tápanyagok felszívódását biztosító bélbolyhok is a bélrendszer ezen szakaszában találhatók, a károsodás következtében képtelenek lesznek eredeti funkciójuk betöltésére. A beteg szervezetében a tápanyagok optimális felszívódása nem jön létre, az étkezések során elfogyasztott táplálékok a szervezetben nem tudnak megfelelően hasznosulni. Tünetei például: huzamosabb ideig tartó puffadás, hasmenés, fogyás, étvágytalanság. A vékonybélben csökken a tápanyagok felszívódása, ezáltal vérszegénység, vashiány alakulhat ki, illetve jellemző még fejfájás, fáradékonyság, izomgyengeség, hajhullás, körömtöredezés. Többféleképp lehet vizsgálni: például genetikai vizsgálattal, amely a betegségre való hajlamot jelzi; vérvizsgálattal; és léteznek patikában kapható gyorstesztek is. Kiemelt fontosságú a speciális diéta betartása; az élelmiszereken, étlapokon kötelező feltüntetni, hogy az adott étel milyen allergéneket tartalmaz.
A hisztamin intolerancia
Hisztamin intolerancia során magas hisztamintartalmú ételek fogyasztása után jelentkezhetnek a tünetek. A felszabaduló és a keringésbe kerülő, illetve a táplálékkal bevitt hisztamin lebontásáért a diamino-oxidáz (DAO) nevű enzim felelős. Ha a bélfalban található enzim működése öröklötten, vagy valamilyen betegség (például a belek gyulladásos vagy daganatos betegségei, vagy kemoterápia okozta károsodás), gyógyszer- vagy alkoholfogyasztás miatt szerzetten csökkent, vagy túlságosan nagy mennyiségű hisztamin jut be, amit nem képes lebontani, akkor különböző tüneteket okozhat, ezt nevezzük hisztaminintoleranciának. A kellemetlen tünetek abban az esetben jelentkeznek, ha szervezetünk nem tudja lebontani a bejutott hisztamint az ún. DAO enzim segítségével. Ha kevés termelődik ebből az enzimből, akkor magas hisztamintartalmú étel elfogyasztása után allergiaszerű tünetek jelentkezhetnek, például: viszketés, csalánkiütés, hasi görcsök, puffadás, torok viszketés, súlyosabb esetben anafilaxiás reakció. Az enzim szintjét a szervezetben vérvizsgálattal lehet megállapítani. Orvossal való konzultációt követően alakítható ki a speciális, hisztaminszegény étrend.