C-vitamin: minden, amit érdemes tudni róla
A magyar családok házi patikájának legtöbbet használt szereplője a C-vitamin. Ha filmet forgatnánk, Szent-Györgyi Albertet kérnénk fel rendezőnek, hiszen a legtöbbet a szegedi Professzor tudott a vitaminról. A Nobel-díjas kutató idősebb korában is képes volt szaltót ugrani, amikor a legtöbb idős ember már döcögve közlekedik és többnyire a betegségeiről beszél. Mégis miben rejlett a Professzor hosszú, aktív életének titka?
Fontos élettani folyamatokban játszik szerepet a C-vitamin
A C-vitamin az egyik legfontosabb mikrotápanyag, amit szervezetünk nem képes előállítani. Számos élettani folyamatban szerepet játszik. A szervezet védekezését segíti azáltal, hogy támogatja a különböző immunrendszeri sejtek működését és funkcióit. A C-vitamin hozzájárul a normál kollagénképződéshez, illetve ezen keresztül az erek, a fogíny, a fogak, a bőr és a porcok normál állapotának, valamint a normál csontozat fenntartásához. Antioxidáns tulajdonságának köszönhetően védi a sejteket az oxidatív stressz károsító hatásával szemben. Segíti a szintén antioxidáns hatású E-vitamin redukált formájának regenerálódását, továbbá fokozza a vas felszívódását.
A C-vitamin legmagasabb koncentrációban az agyban és a neuroendokrin szövetekben van jelen. Az agyban több funkciója is ismert. Ilyen például az ingerületátvivő anyagok (neurotranszmitterek) és a neuropeptid hormonok szintézisében való szerepe. Bizonyossággal csak azt jelenthetjük ki, hogy a C-vitamin hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez és a normál pszichológiai funkciók fenntartásához. Segítőként működik számos biokémiai reakcióban, köztük bizonyos hormonok (például a noradrenalin) és a karnitin szintézisében. Részt vesz a koleszterin metabolizmusában, mindemellett pedig számos enzim működése is függ az aszkorbinsavtól.
Ennyi C-vitaminra van szüksége szervezetünknek
A felnőtt férfiak átlagos napi C-vitamin szükséglete 90 mg. A nőké kicsit kevesebb: 80 mg. Ezek a mennyiségek az egészséges felnőtt szervezet átlagos napi igényét fedezik, azonban léteznek olyan rövid (például a megfázás) és hosszú távú állapotok (ilyen a dohányzás), amikor érdemes növelni a napi dózist. A dohányzás ugyanis oxidatív stresszt okoz, így a dohányosoknál alacsonyabb a vérplazma aszkorbinsav koncentrációja – mint a nem dohányzóknál (ugyanolyan mennyiségű C-vitamin bevitel mellett).
Vízben oldódó vitamin lévén a feleslegben bevitt C-vitamin kiválasztódik és vizelettel távozik, ezért csak alacsony szintű toxicitással rendelkezik. A vitaminokra és ásványi anyagokra nézve a hatóságok a rendelkezésre álló adatok alapján megállapítják a legfelső, tolerálható felső beviteli szintet. Ez az a maximális vitamin/ásványi anyag mennyiség, ami az összes forrásból származó, napi rendszeres bevitel mellett az egészségre feltehetően nem fejt ki kedvezőtlen vagy ártalmas hatást. Ennek értelmében a C-vitaminra vonatkozó napi tolerálható dózis a 2000 mg.
Alakítsuk napi rutinná a vitaminfogyasztást
A C-vitamin kisméretű, egyszerű molekula, ami a vízben oldódó vitaminok közé tartozik. Ez azt jelenti, hogy a szervezet nem képes a raktározására. Naponta, táplálkozás útján kell biztosítanunk a szervezetünk számára szükséges mennyiséget. A paprika kiváló C-vitamin forrás. Azzal is mindenki tisztában van, hogy a különböző citrusfélék is igen gazdagon tartalmaznak C-vitamint. A homoktövisben és a csipkebogyóban azonban még nagyobb mennyiségben van jelen. A zöldségek közül a savanyú káposztát, a paradicsomot, a brokkolit, a karfiolt és a spenótot említhetjük gazdag C-vitamin forrásként.
Az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a változatos, vegyes étrendet. Abban az esetben viszont, amikor nagyobb C-vitamin dózishoz szeretnénk juttatni szervezetünket, jó szolgálatot tehetnek. A narancs 10 dekánként átlagosan 50 mg C-vitamint tartalmaz. Egy megfázásos időszakban, amikor extra támogatást szeretnénk nyújtani immunrendszerünknek, akár 500-1000 mg C-vitamint is magunkhoz veszünk étrend-kiegészítők formájában. Ha belegondolunk, ugyanezt a mennyiséget csak 1-2 kg narancs elfogyasztásával tudnánk napi szinten fedezni. Az aszkorbinsav a C-vitamin étrend-kiegészítők aktív alkotója. Teljes mértékben megegyezik a természetben előforduló (zöldségekben, gyümölcsökben megtalálható) aszkorbinsavval, azzal egyenlő biohasznosulást mutat.
Hatvanévesen még úszva járt dolgozni Szent-Györgyi Albert
A Professzor özvegye, Marcia Szent-Györgyi napi 17 km-t szokott sétálni. Nem meglepő, hiszen kitűnő mentora volt férje személyében. Szent-Györgyi Albert hatvanas éveiben a Massachusetts-i Tengerbiológiai Laboratórium Izomkutató Intézetének igazgatójaként dolgozott. Mivel munkahelyét egy öböl választotta el Woods Hole-i otthonától, ezért gyakran úszva indult dolgozni. Szent-Györgyi példáját követve töltsünk minél több időt szabad levegőn, mozogjunk sokat és fogyasszunk elegendő mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt. ha lehetőségünk adódik rá! Gondoskodjunk a szükséges C-vitamin-bevitelről, így jó eséllyel hosszú, aktív életet élhetünk, akárcsak a Professzor. A legnagyobb ajándék, amit szeretteinknek adhatunk, a minél több, közösen megélt, minőségi idő. Érdemes megadni az esélyt!