„A sport a test útján nyitja meg a lelket”
#SzentGyörgyiAlbert társaságában egyszerűen mindenki inspirációt érzett a sportolásra. A #127éveszületett Nobel-díjas orvosunk szerint egy sportcsapat a társadalom miniatűr változata, a mérkőzés pedig az életért való nemes küzdelem szimbóluma.
A Prof társasága inspiráló erővel hatott
#SzentGyörgyiAlbert egyszerűen imádta a sportokat, társasága pedig arra inspirált mindenkit, hogy vele mozogjanak. Első szegedi munkahelyén, a mai Déri Miksa Szakgimnázium és Szakközépiskola épületének udvarán a sportok őszinte szerelmeseként futball-, röplabda-, és teniszpályát alakíttatott ki. Szegeden hódolhatott a vízi sportoknak is, ugyanis a belvárosi lakásához közeli Szőnyi Fürdő és Csónakház rendszeres vendégeként kajakozott és csónakázott; a kapcsolatépítéshez kiválóan értő Professzor állandó evezős partnere Emmerling Rezső bankigazgató volt. Feleségével, illetve tanítványai közül például Straub Brunóval rendszeresen járt teniszezni az újszegedi ligetbe, nyaranta pedig bérelt vitorlással versenyzett a Balatonon.
A zseni, aki kedvelte az extrém sportokat
Télen síelni járt a családjával, de a természetjárást, a kirándulást, illetve a nomád kempingezést is nagyon kedvelte, igazi sportimádó hírében állt. Az akkoriban extrém sportnak számító újdonságokat is kipróbálta. Megtanult vitorlázórepülni is, ami előfeltétele volt annak, hogy 1941. augusztus 2-ától október 6-áig pilótakiképzésben részesüljön Algyőn, ennek eredményeként 1942 őszén már utas nélküli sportrepülőgépet is vezethetett. Az Amerikából hozatott Buick autóját, valamint legendás motorkerékpárját egyenesen az orvos jelképének tartották.
„A sport, az nemcsak testnevelés, hanem a léleknek is a legerőteljesebb és legnemesebb nevelő eszköze.” – mesélte Szent-Györgyi, aki az 1930. november 2-án Szegeden rendezett, Országos Testnevelési Kongresszuson. “Az iskolai ifjúság testnevelése” címmel tartott előadást, amin Klebersberg Kunó kultuszminiszter, valamint az ország sportéletének irányítói is részt vettek.
A sport elsősorban szellemi fogalom
„A sport fogalma azonban nem tévesztendő össze puszta testi ügyességgel, a rekordhajhászással, a nyereségvadászással, és a legutóbbiakkal együtt járó primadonnáskodásokkal. Az utóbbiaknak nemcsak, hogy a sporthoz semmi közük, de a sportnak egyenesen ellenségei. A sport elsősorban szellemi fogalom. Egy sportcsapat a társadalomnak kicsinyített képe, a mérkőzés az életért való nemes küzdelem szimbóluma. Itt a játék alatt tanítja meg a sport az embert rövid idő alatt a legfontosabb polgári erényekre: az összetartásra, az önfeláldozásra, az egyéni érdek teljes alárendelésére, a kitartásra, a tettrekészségre, a gyors elhatározásra, az önálló megítélésre, az abszolút tisztességre és mindenekelőtt a “fair play”, a nemes küzdelem szabályaira.”
Kitűnő szervezőkészségét a sportban is bizonyította. Rektorsága idején szerezte meg a katonaságtól az egyetemnek a Szukováthy (később Ady) téri pályát (melynek helyén ma a TIK modern épülete áll). Az új, egységes szegedi egyetemen létesült Szegedi Egyetemi Atlétikai Club (SZEAC) tanárelnöke, a Szegedi Városi Sakk Kör vezetője, a Szegedi Csónakázó Egylet választmányi tagja volt.
Forrás: delmagyar.hu, jgypk.hu
A képeket a szegedi Móra Ferenc Múzeum biztosította.