Tegyük tisztába a hasmenést!
A hasmenés senkinek sem ismeretlen fogalom, hisz valamilyen formában mindenki átélte. Az is közismert, hogy egyéb hasi panaszok (hasi fájdalom, puffadás, hasi görcsök) kísérik. A szakzsargonban azonban van pontos meghatározása, hogy mikor beszélhetünk valójában hasmenésről. Ön tudja, hogy szól a megfogalmazás?
A hasmenés fogalma
Orvosi értelemben a fogalom teljesüléséhez egy napon belül háromnál több alkalommal laza, híg, vizes székletnek kell jelentkeznie. Maga a megfogalmazás elég egyértelmű, azonban a diagnózishoz, hogy kiderüljön pontosan mi okozhatja, számos szempont szerint végig kell venni a különböző paramétereket. Időbeli lefolyás alapján három részre lehet osztani a:
- akut hasmenés során néhány napig áll fenn a tünet;
- tartós (vagy más néven perzisztáló) hasmenés esetén legalább 2 hétig tartósan jelentkezik a tünet;
- krónikus hasmenés esetében a tünetek legalább 4 hétig keserítik meg az életet.
A hasmenés kialakulásának okai
Az időbeli lefolyás mellett a hasmenés kialakulását is lehet osztályozni. Ebben az esetben 4 típust lehet megkülönböztetni a hasmenések között.
- Szekretoros: a bél belső felületét felépítő sejtek (bélnyálkahártya hámsejtjei) károsodása következtében a bélüregében lévő sók nem tudnak felszívódni megfelelően, sőt inkább vizet vonnak el a szervezettől. A hasmenés még éjszaka is fennáll, táplálkozással ingerelhető. Főként vírus-, bakteriális- vagy parazitafertőzés áll a háttérben, de akár endokrin tumorok is előidézhetik.
- Ozmotikus: a megemésztetlen táplálék vizet köt meg a székletben, ami nem tud felszívódni a vastagbélben. Jellemzően valamilyen ételintolerancia okozza (pl.: laktóz, glutén). A hasmenés teljes mértékben megszüntethető a szervezet számára nem vagy kevésbé emészthető étel kerülésével.
- Exszudatív: a bélnyálkahártya súlyosan sérül, aminek következtében véres, gennyes folyadék kerül a székletbe. Ebben az esetben valamilyen súlyos, gyulladásos folyamattal érintett a bélszakasz, ami miatt jelentkezni fog a hasmenés (Crohn betegség vagy akár egyes bélfertőzések).
- Bélmozgással kapcsolatos: diszmotilitás típusú hasmenésként is ismert. A vékony- és vastagbél megváltozott (főként fokozott) mozgása jellemzi. Vírus- és baktériumfertőzések is kiválthatják, sőt bizonyos gyógyszerek is okozhatnak ilyen típusú hasmenést.
A hasmenés mérséklése
Sok esetben nehéz kitalálni pontosan mi is okozhatja a hasmenést és mi az a terápia, ami célzottan segít a mérséklődésében és elmúlásában. A kontrollálatlan hasmenés legsúlyosabb következménye a kiszáradás, amely nem csak a folyadékvesztést, hanem a szervezet számára nélkülözhetetlen sók elvesztését is jelenti. Van néhány általános szabály, amelyek betartásával mérsékelhetjük a hasmenést, illetve segíthetjük szervezetünk egyensúlyba történő helyreállását. Egyik ilyen a bő folyadék fogyasztása, amelynek tartalmaznia kell a szükséges ionokat. A folyadék fogyasztás mellett egy másik kulcsfontosságú lépés a megfelelő táplálkozás, szükség esetén gyógyszeres kezelés. Mindenki által ismert, hogy ilyenkor kizárólag azoknak az ételeknek a fogyasztása javasolt minimális mennyiségben, amelyek könnyen felszívódnak (sózott, főtt burgonya, esetleg pirítós) és nem terhelik a beleket, sőt akár segíthetik is a bél minél gyorsabb helyreállását (vízben oldódó rostok, növényi komponensek).
Abban az esetben, ha a hasmenés nem múlik el rövid időn belül és rontja a mindennapjait, konzultáljon kezelőorvosával, hogy minél hamarabb megkaphassa a megfelelő terápiát.