Iskolakezdés kicsit másképp
Egy rendhagyó tanév után jött a nyári szünet. Most már a vakációnak is vége és a mai nappal ismét megtelnek az iskolák a fiatalok zsivajával. A tanév kezdetével nemcsak a diákok mindennapjai változnak meg a nyárhoz képest, hanem az ősz is beköszönt, ami a változékony, lehűlt idővel jár együtt. Ebben az időszakban különösen fontos, hogy mindent megtegyünk gyermekeink egészsége érdekében. Ha megfogadsz néhány immunrendszer felkészítő tanácsot, könnyebben átvészelhetitek az iskolakezdést.
Napi rutin
A korán kelés, az időben való fekvés, a rendszeres étkezés (reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna és vacsora) a tanév tartama alatt kialakult napi ritmus részét képezi, azonban a nyári szünet kezdetével ez az egész felborulhat. A tanév kezdetével újra alakítsunk ki a rendszerességet a gyereknek. Az biztos, hogy első hetekben majd gyakran ér majd fáradtan haza az iskolából – ez teljesen természetes, hiszen sok az új inger, az iskola komoly alkalmazkodást vár el tőle. Azonban a hetek múlásával szervezete hozzá fog szokni a kihívásokhoz.
Pihentető alvás
A mindennapok egyik alappillére a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. Iskolás gyermekek napi alvásigénye 9-11 óra. Ez az alvásmennyiség fedezi, hogy gyermeked az iskolában megfelelően tudjon teljesíteni, kipihent legyen és maximális koncentrációképességgel ülje végig a sokszor negyvenöt percet. Alkalomadtán egy fárasztó, iskolai nap után érdemes lehet tartani 30-40 perces délutáni alvást vagy csendes pihenőt, hogy csemetéd rendezhesse gondolatait. Azonban a megfelelő alvás nem csak a koncentrálóképességet tudja fokozni, hanem hozzájárul szervezet fejlődéséhez és az immunrendszer megfelelő működéséhez.
Rendszeres és megfelelő táplálkozás
Általános érvényű mondás, miszerint a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Iskolás gyerekeknél ez különösen igaz. A gabonákból, friss gyümölcsből, natúr joghurtból és tojásból álló reggeli megadhatja a gyerekek agyának azt a töltést, amire szükség van, hogy koncentrálni tudjanak, a testüknek pedig a tápanyagot a reggeli órákhoz. A reggelin kívül még fontos, hogy a tízórai, az ebéd, az uzsonna és a vacsora is része legyen a mindennapi étkezésnek, hogy fejlődni tudjon a szervezetük.
Igyekezzünk az asztalra olyan ételeket tálalni, ami fedezi a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat, de emellett akár étrend-kiegészítő készítménnyel is biztosítani tudjuk, hogy a fejlődésükhöz szükséges vitaminokhoz mindenképp hozzájussanak.
Testmozgás
Az egészségünk megőrzéséhez elengedhetetlen a testmozgás és ez a gyerekek esetében fokozottan igaz. Nemcsak az izmok, a csontozat és immunrendszer fejlődéséhez szükséges, hanem a szellemi fejlődésük szempontjából is nélkülözhetetlen. Legalább napi 1 óra mozgásra van szükségük, ami lehet aktív játék is például fogócska, biciklizés vagy akár úszás is. Ezek mellett akár közös gyakorlatokkal is ösztönözhetjük a gyermekünket a mozgásra, így akár egy családi programot szervezve.
Az iskolától való félelem
A nyári szünet végeztével sok gyerek izgatottan várja az első iskolás napot, a cimborákkal való újból találkozást. Viszont vannak gyerekek, akik szinte rettegnek az iskola első napjától, aminek számos oka lehet. Igyekezzünk segíteni azzal, hogy megbeszéljük vele, hogy mitől is tart az első nappal kapcsolatban és próbáljuk más pozitív tényezőket előtérbe helyezni a számára, akár saját tapasztalat elmesélésével. Így kicsit el tudjuk terelni a figyelmét az aggodalmairól.
Aktuális óvintézkedések
A jelenlegi helyzetben különösen fontos a megfelelő higiénés szabályok követése és betartása. Fontos, hogy a gyerek megszokja, bárhová is érkezik, az első dolga a kézmosás legyen, ahogy természetesen evés előtt és után is érdemes kezet mosnia. Tegyünk a táskájába egy kis flakonos kézfertőtlenítőt, és tanítsuk meg neki a helyes használatát.
Az esztétikai okokon túl sokkal fontosabb, hogy megtanulja azt is, hogy a környezetében számos, idegen kórokozó van, amitől könnyen megbetegedhet. Kiváltképpen igaz ez azoknál a gyerekeknél, akik új közösségbe mennek. Ezenkívül erősítsük gyerekünkben, hogy a szünetekben (ha lehetséges) legyen szabad levegőn és a baráti társaságában is minimalizálja a fizikai érintkezést (kézfogás, ölelés).