Ne hátráltasson a hátfájás!
A hátfájás az egyik leggyakoribb mozgásszervi probléma, a lakosság közel 75 %-át érinti. Nem véletlen nevezik civilizációs betegségnek, hiszen hátterében leggyakrabban a megerőltető munka, az egész napos ülő testhelyzet vagy éppen az elkényelmesedett életmód áll. Sokunknál a hátfájdalom vissza-visszatérő probléma, azonban az okait néha orvosi segítséggel is nehéz megállapítani.
Amikor könnyen gyógyul
Szerencsére a hátfájások nagyobb részében valamilyen izomprobléma áll. Ez adódhat egy rossz mozdulatból, mikor meghúzódik az izom vagy egy hosszabb ideig tartó ülő-álló testhelyzet után az egyoldalú terhelés következtében „beállhat” hátunk. Fontos megemlíteni a helytelen testtartást. A görnyedt tartáskor testünk a normálistól eltérő pozícióba kerül, melynek következtében kínzó hát-váll-nyak fájdalom alakulhat ki. A hátfájdalom a túlsúlyos emberek egyharmadánál jelentkezik. Ha az elhízás zsigeri (hasi) jellegű, akkor a medencét a súlyfelesleg előre húzza, ami a derekat terheli, ezért megnő a derékfájdalom kialakulásának kockázata.
Hogyan tudjuk megelőzni és kezelni?
- Ügyeljünk a helyes testtartásra: az egyik legjobb módszer, ha megerősítjük hát- és hasizmainkat, de kérhetünk tanácsot gyógytornásztól is speciális gyakorlatok elvégzéséhez
- Ágynyugalom betartása, ilyenkor ugyanis tehermentesítjük gerincünket és a gerinc körüli izmokat, szalagokat és elősegíthetjük a regeneráció folyamatát
- Ülőmunka során is figyeljünk a helyes testtartásra, használhatunk különböző gerinc kímélő ülőpárnát vagy fitball-t szék helyett
- Túlsúly esetén fontos odafigyelni a deréktáji felesleg csökkentésére
- A legfontosabb azonban a rendszeres testmozgás bevezetése a mindennapjainkba
- A fájdalom enyhítésére használjunk nem szteroid gyulladás csökkentő géleket vagy csont- és porcerősítő készítményeket a hátfájdalom hosszútávú elkerülése végett
Az izomeredetű hátfájás általában magától megjavul, ha odafigyelünk magunkra, nem szükséges komolyabb orvosi beavatkozás.
Az állandósult hátfájdalom
Ha a fájdalomcsillapítás, az életmódváltás és pihentetés ellenére sem, akkor valószínűleg komolyabb gerinc eredetű probléma áll fenn. Ha a hátfájás hosszú ideig tart, nagy fájdalommal jár, megakadályozza a mindennapi tevékenységekben vagy rosszabbra fordul, azonnal meg kell keresni kezelőorvosát A leggyakrabban előforduló problémák:
- Gerincmeszesedés: A kor előrehaladtával a gerinccsigolyák, porckorongok és szalagok természetesen gyengülhetnek. Bizonyos mértékben ez az öregedési folyamat részeként mindannyiunkkal megtörténik, de nem feltétlenül kell, hogy problémát jelentsen és nem mindenkinél alakul ki fájdalom. Az öregedéssel a gerinc korongjai vékonyabbak lesznek, és a csigolyák közötti terek szűkülnek.
- Gerinccsatorna szűkület (canalis spinalis tensiosis): Ha a hátfájás akkor kezdődik, ha a páciens néhány percre elkezd sétálni, mely az üléskor általában gyorsabban javul. A problémát az okozza, hogy meszes lerakódások vagy degeneratív elváltozások beszűkítik a gerinccsatornát és az ott lévő gerincvelőre nyomást gyakorolnak.
- Ülőidegzsába (isiász): Általában a porckopás következtében az ülőidegfonat összenyomódása miatt alakul ki. Az éles lüktető vagy éppen tompa és lassan fokozódó fájdalom a fartájtól akár a lábujjakig is terjedhet.
- Csontritkulás (oszteoporózis): A csontok, beleértve a gerinc csigolyáit, törékenyek és porózusak lesznek, és így a kompressziós törések valószínűbbek.
- A gerinc rendellenes görbülete: Ha a gerinc szokatlan módon görbül, hátfájást okozhat. Példa erre a gerincferdülés (szkoliózis), mely során a gerinc oldalra görbül.
Az sem kizárható, hogy nem gerinceredetű a probléma, hanem egy úgynevezett kisugárzó fájdalom következtében alakul ki. Ilyenkor a fájdalom nem abban a szervben vagy szervrendszerben tapasztalható, ahol kialakult, hanem gerincben jelenik meg.
A legjellemzőbb betegségek, melyek kisugárzó fájdalmat okozhatnak:
- vesekő, veseproblémák
- krónikus bél- vagy hasnyálmirigy-gyulladás
- tüdőgyulladás
- gerinctáji daganatos elváltozások
Orvosi segítség
Fájdalomcsillapítók, különösen a nem szteroid gyulladáscsökkentők, az aktív mozgás és a speciális gyakorlatok elvégzése általában a leghasznosabb kezelés a hátfájásban szenvedő emberek számára. Néhányan azonban további orvosi kezelésre szorulhatnak. Ilyenek a fizio- vagy foglalkozásterápia, mely során a gyógytornász segítséget nyújt a páciens edzésprogramjának felügyeletében, és javasolhat konkrét gyakorlatokat is.