Mit tegyünk kullancscsípés esetén?
A kullancsok jelenléte hazánkban elkerülhetetlen, hiszen Magyarországon kb. 20 különböző kullancsfaj él. Bár nem mindegyik veszélyes, a megfelelő óvintézkedések és a kullancscsípés utáni teendők ismerete elengedhetetlen az egészségünk megőrzése érdekében.
A kullancsok élőhelye és viselkedése
A kullancsok leggyakrabban a tölgyerdők, bozótosok, árnyékos helyek lakói. Fűről, gazról és bokrokról akár 1,5 méter magasságból is rátapadhatnak az ember bőrére, leggyakrabban a saját kertünkben találkozunk velük. A csípés előtt érzéstelenítik a bőrt, így sokszor észre sem vesszük jelenlétüket. Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük magunkat és szeretteinket, különösen a hajlatokat és a gyermekeknél a fül környéki hajas fejbőrt is.
Kullancscsípés esetén teendők
- Azonnali eltávolítás: Ha kullancsot találunk, minél hamarabb távolítsuk el. Ne használjunk olajat, alkoholt vagy más anyagot, mert ezek fokozhatják a fertőzés veszélyét. A kullancsot közvetlenül a bőrfelszínen fogva, lehetőleg kullancskiszedő-csipesszel vagy hosszú körmökkel óvatosan húzzuk ki.
- Fertőtlenítés: Az eltávolítás után jód oldattal (pl. Betadine) fertőtlenítsük a csípés helyét. Az esetleges gyulladást, bőrpírt figyeljük meg.
- Orvosi ellenőrzés: Ha néhány hét múlva kör alakú pír jelentkezik a csípés körül, vagy egyéb tüneteket tapasztalunk (pl. fejfájás, láz), forduljunk orvoshoz, mivel ezek a Lyme-kór vagy agyvelőgyulladás jelei lehetnek.
A kullancs által terjesztett betegségek
Agyvelőgyulladás
Az agyvelőgyulladás (encephalitis) egy súlyos, potenciálisan életveszélyes betegség, amelyet vírusok, baktériumok vagy más mikroorganizmusok okozhatnak. Magyarországon a kullancsok által terjesztett vírusos agyvelőgyulladás a leggyakoribb formája ennek a betegségnek. Az agyvelőgyulladás kórokozói leggyakrabban a központi idegrendszert támadják meg, gyulladást és duzzanatot okozva az agyszövetben.
Tünetek és szövődmények
Az agyvelőgyulladás tünetei gyakran a kullancscsípést követő 5-14 napon belül jelentkeznek. A korai tünetek közé tartozik a láz, fejfájás, rossz közérzet és végtagfájdalmak. Ezen tünetek megjelenése után a betegek egy részénél (kb. egyötödénél) a betegség súlyosabb, második fázisa következik, amely magában foglalhatja az agyhártyagyulladást, agyvelőgyulladást, valamint az agyvelő- és gerincvelő-gyulladást. Ebben a szakaszban a tünetek között szerepelhet:
- Magas láz
- Erős fejfájás
- Zavartság, dezorientáció
- Neurológiai tünetek, mint például arcideg bénulás, izomgyengeség vagy bénulás, különösen a nyak, vállöv és karok területén
- Rángások, görcsök, epilepsziára emlékeztető rohamok
Súlyos esetekben a vírus megtámadhatja a máj sejtjeit és a szívizmot is, amely súlyos szövődményekhez vezethet. Az agyvelőgyulladás hosszú távú következményei között szerepelhet:
- Hosszan tartó fejfájás
- Szellemi leépülés, memóriazavarok
- Részleges vagy teljes bénulás
- Légzési problémák a légzőizmok bénulása miatt
- Tartós neurológiai károsodások
A betegség súlyos esetekben akár halálos kimenetelű is lehet, azonban az esetek 95%-ában nyom nélkül gyógyul, ha időben és megfelelően kezelik.
Lyme-kór
A Lyme-kór egy bakteriális fertőzés, amelyet a Borrelia burgdorferi baktérium okoz. A fertőzés leggyakrabban kullancscsípés útján terjed, amikor a fertőzött kullancs nyálával a baktérium bejut az emberi szervezetbe. Magyarországon minden tizedik kullancs hordozhatja ezt a kórokozót, így a betegség előfordulása nem ritka. A Lyme-kór krónikus betegség, amely ha kezeletlen marad, súlyos és hosszan tartó egészségügyi problémákat okozhat.
Tünetek és hosszú távú hatások
A Lyme-kór tünetei több szakaszban jelennek meg, amelyek közül az első szakasz a csípés utáni néhány napon belül alakul ki. Az első jelek közé tartozik egy piros, körkörös folt a bőrön, amely a csípés helyén jelenik meg és fokozatosan terjed. Ezt erythema migransnak nevezik, és a folt közepén gyakran világosabb rész látható. Ez a bőrtünet néhány hét után eltűnhet, de a baktérium a szervezetben maradhat és további tüneteket okozhat.
A betegség későbbi szakaszaiban a következő tünetek jelentkezhetnek:
- Ízületi gyulladás és fájdalom, különösen a térdekben
- Neurológiai tünetek, mint például arcidegbénulás, idegfájdalom, zsibbadás vagy bizsergés a végtagokban
- Szívritmuszavarok, szívizomgyulladás
- Súlyos fáradtság, kimerültség
- Kognitív zavarok, memóriazavarok, koncentrációs problémák
A Lyme-kór hosszú távú hatásai közé tartozik a krónikus ízületi gyulladás, amely akár tartós mozgáskorlátozottságot is okozhat. A neurológiai károsodások szintén tartósak lehetnek, beleértve az arcidegbénulást, a kognitív zavarokat és a súlyos, tartós fájdalmat. A betegség kezelésére antibiotikumokat alkalmaznak, de a kezelés hossza akár évekig is eltarthat, különösen a krónikus esetekben.
Mind az agyvelőgyulladás, mind a Lyme-kór súlyos betegségek, amelyek ellen a legjobb védekezés a megelőzés és a korai felismerés. A megfelelő védőoltások, a kullancsriasztó szerek használata és a rendszeres önvizsgálat mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy elkerüljük ezeket a betegségeket.
Megelőzés és védekezés
- Ruházat: Viseljünk zárt ruházatot, különösen bozótos, erdős területeken.
- Kullancsriasztó szerek: Használjunk kullancsriasztó szereket a fedetlen bőrfelületeken.
- Védőoltás: A kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás ellen védőoltás létezik, amelyet egy éves kortól lehet alkalmazni. Három oltás szükséges, majd háromévente emlékeztető oltás javasolt.
Záró gondolatok
A kirándulások és a természetben töltött idő örömeit nem szabad, hogy a kullancsok veszélye elhomályosítsa. A megfelelő óvintézkedésekkel és az alapvető ismeretek birtokában biztonságosan élvezhetjük a szabadban töltött időt. A legfontosabb, hogy ne essünk pánikba, ha kullancsot találunk magunkon, hanem higgadtan és szakszerűen járjunk el.
- Spielman et al. - Prospects for Suppressing Transmission of Lyme Disease a. Annals of the New York Academy of Sciences. 1988-08-01.
- Piesman et al. - Protection Against Lyme Disease Spirochete Transmission Provided by Prompt Removal of Nymphal Ixodes scapularis (Acari: Ixodidae). Journal of Medical Entomology. 2002-05-01.
- des Vignes et al. - Effect of tick removal on transmission of Borrelia burgdorferi and Ehrlichia phagocytophila by Ixodes scapularis nymphs. The Journal of Infectious Diseases. 2001-03-01.
- Guy et al. - Lyme disease: basis for treatment strategy, primary preventive care and secondary preventive care.
- Piesman et al. - Duration of tick attachment and Borrelia burgdorferi transmission. Journal of Clinical Microbiology. 1987-03-01.
- Wozinska et al. - Knowledge, Attitudes, and Behaviors Regarding Lyme Borreliosis Prevention in the Endemic Area of Northeastern Poland. Vaccines. 2022-12-01.
- Patey et al. - Lyme disease: prophylaxis after tick bite.
- Ratti et al. - Dilution Effect of the Refractory Lizard Host on the Transmission of the Lyme Disease Pathogen by Its Tick Vector in Northern California. Medical Research Archives.
- Wilson et al. - Reduced abundance of immature Ixodes dammini (Acari: Ixodidae) following elimination of deer. Journal of Medical Entomology. 1988-07-01.
- Dolan et al. - Transmission of the Lyme Disease Spirochete Borrelia mayonii in Relation to Duration of Attachment by Nymphal Ixodes scapularis (Acari: Ixodidae). Journal of Medical Entomology. 2017-07-05.