Fényvédelem – minden, amit tudni érdemes róla
Általános tudnivalók
A napfény hatására endorfinok szabadulnak fel szervezetünkben, D-vitamin raktáraink is feltöltődnek. Az UV-sugárzás viszont számos veszélyt rejt magában. Az UVB-sugarak felelősek a napégésért, a hosszú hullámhosszú UVA-sugarak okolhatók a fényérzékenységért, napallergiás tünetekért, bőrünk öregedéséért valamint a pigmentfoltok kialakulásáért. A fényvédelem kiemelten fontos. Érdemes nemcsak nyaraláskor, hanem a hétköznapokban is odafigyelni a bőrtípusunknak megfelelő fényvédelemre. Kiemelt védelmet igényel a gyermekek rendkívül érzékeny, védtelen bőre, valamint akiknek fényérzékenységre hajlamosító alapbetegsége van (pl.autoimmun betegség), illetve ha valamilyen fényérzékenyítő gyógyszert szed valaki.
Fényvédelem – test
Az UV-sugárzás káros hatásaitól bőrünket naptejek, fényvédő krémek, fényvédő testpermetek használatával óvhatjuk meg. A fényvédő termékeken látható SPF fényvédő faktor az UVB-sugárzás elleni védőhatásra utal, megmutatja, hogy a termék használatával hányszor több időt tölthetünk a napon anélkül, hogy bőrünk leégne. A gyógyszertárakban elérhetőek, bevizsgált, klinikailag tesztelt termékek, fontos hogy ezek a termékek fotostabilak, vízállóak legyenek, ne tartalmazzanak ismert allergén összetevőket, ellenálljanak a homokszemcséknek, izzadásnak. A fényvédő termékek kémiai és fizikai fényszűrőket is tartalmazhatnak, amelyek óvják a bőrt a káros sugarakkal szemben. A kémiai fényszűrők elnyelik az UV sugárzást. A fizikai fényszűrők viszont védőréteget képezve a bőr felszínén megerősítik a természetes védővonalát. A bőr felszíni védelmén túl azonban fontos a sejtszintű védelem is.
Fényvédelem – arc
Az arc és a test bőrének eltérőek az igényei a fényvédelmet illetően. Az arc, a dekoltázs, a kéz van leginkább kitéve az UV-sugárzásnak. Ezért nagyon fontos, hogy állandó védelmét biztosítsuk egész évben. Javasolt, hogy mindennapi arcápolási rutin része legyen az arc fényvédelme. Ma már számos, különböző faktorszámú termék közül választhatunk bőrtípusunknak megfelelően, pattanásra hajlamos, aknés bőrre például a nem komedogén, könnyebb textúrájú fényvédőket részesítsük előnyben. A szárazabb bőrűek bátran választhatnak egy teltebb textúrájú krémet is. A hölgyek szinte minden típusból megtalálják a színezett termékeket is, amelyek smink helyett is kiválóak a mindennapi fényvédelemhez. Gyakran-2óránként-érdemes újra kenni bőrünket, különösen úszás, törölközés után vagy izzadás esetén.
Fényvédelem a gyermekek esetében
A gyerekek bőre fejlődés alatt áll, jóval sérülékenyebb, különösen az UV-sugárzás hatásaira. Kifejezetten fontos, hogy a legmagasabb szintű védelmet biztosítsuk a gyermekek bőrének, valamint erősíteni és támogatni kell a bőr saját védekezőképességét. 18 hónapos korig ne tegyük ki közvetlen napfénynek gyermekünket, ha lehetséges, ha azonban ez elkerülhetetlen, akkor legalább 50-es faktorszámú napvédő készítményt használjunk. 3 éves korig az ásványi szűrős fényvédő termékeket javasolt használni. A következő tanácsokat is érdemes figyelembe venni. Kerülni kell a 12.00-16.00 közti időszakot, mivel ilyenkor a legveszélyesebb az UV-sugárzás. A magas védőfaktorral rendelkező napvédő készítményeket a hatékony védelem érdekében újra fel kell vinni 2 óránként, valamint úszás vagy pancsolás után. Megfelelő kiegészítők is elengedhetetlenek, mint a vászonsapka, póló és napszemüveg.
Mi a teendő napégés esetén?
A napégés az egyik leggyakoribb és legkellemetlenebb panasz, melynek során a bőr károsodik, gyulladttá válik a Napból származó UV-sugarak hatására. A napégés okozta első tünetek általában a leégést követő néhány órában jelentkeznek. Ezek között találhatjuk a bőr kipirosodását, a fájdalmakat, az érzékenységet, illetve a melegségérzetet, valamint általános kimerültség, esetleg enyhe zavarodottság is jelentkezhet. Tartós UV-sugárzás esetén, a bőrön különböző tumorok alakulhatnak ki, megnő a bőrrák és a melanóma kialakulási valószínűsége. Ha megtörtént a bőrünk leégése, fontos ebben az esetben a bőr hűtése és a sok folyadék, leginkább víz fogyasztása, melyek enyhítik a tüneteket. Speciális, erre a célra kapható készítmények is segítségünkre lehetnek. Ajánlott az enyhe, hűs vízsugárral való zuhanyozás. Ha súlyosabb, kiterjedtebb az égés, orvosi segítséget kell kérni.