Baba- és gyermekápolás a ZUE Online Patikával!
Hasfájós baba
Az emésztőenzimek és a baktériumflóra “éretlensége”, okozhatja a hasfájást a csecsemőknél. De az anyatejjel lenyelt levegő is feszítheti a baba pocakját. 4-5 hetes kortól akár 6 hónapos korig is fennállhatnak ezek a tünetek. Több, a hasi görcsök ellen bevált készítmény és számos praktika rendelkezésre áll. Érdemes a tüneteket csökkentő gyógyszerek mellett probiotikumot is adni gyermekünknek. Kezdjük a megoldás keresését mindig a háziorvosnál vagy a védőnőnél, hiszen hasfájást számtalan más betegség is okozhat!
Extrém száraz bőr babáknál
A bőrápolást már csecsemőkorban el kell kezdeni. Egyre több kisbabának van extrém száraz bőre, mely sok esetben egyéb kivizsgálásra szorul. Feladatunk, hogy a tüneti kezelést elkezdjük időben, megelőzve ezzel a viszketést. A születés után már úgy engedik haza a kicsit a kórházból, hogy vényre írnak valamilyen gyógyszertári mosakodó, illetve bőrápoló kenőcsöt. Ennek legfőbb oka, hogy a boltokban kapható termékekben található detergensek, illatanyagok és tartósítószerek a kellemetlen bőrtünetek legfőbb kiváltói. Léteznek olyan dermokozmetikumok, melyek a száraz, akár atópiás bőrű betegeket célozzák meg. Hogy megtaláljuk a gyermekünknek megfelelő tusfürdőt és testápolót, kérjük védőnő, háziorvos vagy akár gyógyszerész segítségét! Utóbbi esetben testreszabott tanácsokat, termékmintákat is kaphatunk.
Emésztőrendszeri panaszok bölcsődés és óvodás gyermekeknél
Bölcsődés és óvodás korú gyermekeinknél gyakrabban előfordulnak emésztőrendszeri panaszok, melynek oka lehet gyomorrontás, de akár fertőzés is. Legfőbb tünetei a hányás, hasmenés, akár láz. Nagyon fontos, hogy orvoshoz vigyük gyermekünket, hiszen náluk a kiszáradás veszélye különösen fennáll. A gyerekeknek érdemes otthon tartani egy alap gyógyszer készletet, hiszen ők legtöbb esetben nem kaphatják a felnőtteknek szánt készítményeket. Legyen nálunk mindig láz- és fájdalomcsillapító, valamint hányingerre és hasmenésre megfelelő gyógyszer. Ilyen betegségeknél rendkívül fontos a folyadék és sók pótlása, valamint probiotikum adása. A betegség alatt figyeljünk gyermekünk diétájára is, mely tartalmazhat főtt burgonyát és répát, almát vagy háztartási kekszet.
Mi is az a koszmó?
Sok édesanya küzd kisbabája koszmó-problémájával, mely kb 4-6 hetes korban alakul ki először. A koszmó valójában faggyúból és elhalt hámsejtekből áll, tehát nem egy fertőző betegségről van szó, és még csak nem is a nem megfelelő tisztálkodás eredménye. Általában fokozott faggyúmirigy működés vagy a fejbőr nem megfelelő keringése okozza a problémát. A legjobb kezelés a megelőzés. Legyen a mindennapi rutin része gyermekünk fejbőrének alapos tisztítása langyos, meleg vízzel, valamint átfésülés puha sörtéjű babakefével, akkor is, ha még nincsen haja. A már kialakult koszmót pedig valamilyen természetes olajjal tudjuk feláztatni, majd óvatosan el kell távolítani. Bármely kérdés merül fel a témában, kérjük védőnőnk tanácsát!
Baba hozzátáplálása
A hozzátáplálás akár már a baba 4-6 hónapos korában is eljöhet. Fontos, hogy kezdetben napokon keresztül csak egyfajta ételt adjunk gyermekünknek, ezzel az esetleges ételallergiákat is kiszűrhetjük. Kaphatnak gabonaféléket, melyek lassú felszívódásúak és sok energiát szolgáltatnak. Ezen kívül a zöldségeket és gyümölcsöket is előszeretettel fogyasztják, pl. alma, banán, répa, spenót. A kezdeti időszakban pürésítve kapják ezeket az ételeket, melyeket előtte alaposan megfőzünk. Sót és cukrot ne használjunk az elkészítés során. Később bevezethetjük a húst, sonkát és tojást is az étrendbe, de ilyen korban kb 10 gramm a napi fehérje szükséglet, erre mindenképp érdemes figyelni. Hozzátáplálás mellett ügyeljünk arra, hogy legyen meg naponta az 500 ml anyatej vagy tápszer.