Az aztékok elfeledett szuperélelmiszere
Az aztékok, a maják és az inkák már több ezer évvel ezelőtt használták élelmiszerként, kozmetikumként és gyógyszerként is az azték zsályát (Salvia hispanica). Az eredetileg Mexikóban és Guatemalában őshonos növény a menta és az árvacsalán rokonságába tartozik. A 15. században került Európába spanyolok által, nagy népszerűségre azonban csak az elmúlt néhány évben tett szert. Hazánkban is közkedvelt, „superfood”-ként elismert.
Ennek a növénynek a magját nevezik chia magnak.
A chia mag egy igazi tápanyagbomba, gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, valamint rengeteg rostot tartalmaz. A magokra általában jellemző a magas kalória- és zsírtartalom, azonban a chia magban nagyon kevés a kalória, és alacsony a glikémiás indexe is.
Mi az a Superfood?
Általában azokat a nyers ételeket nevezhetjük „superfood”-nak, amelyekben rengeteg vitamin, és ásványi anyag található meg, illetve amelyeknek fogyasztása jó hatással van a szervezetünkre
Tudtad, hogy a chia magban…?
- több kalcium van, mint a tejben,
- nagyobb a kálium tartalma, mint a banánnak,
- magasabb a vastartalma, mint a spenótnak,
- több omega-3 zsírsavat tartalmaz, mint a lazac,
- nagyobb a magnézium tartalma, mint a brokkolinak
- antioxidáns tartalma 3-szor nagyobb, mint az áfonyáé.
Omega-3 zsírsavak tárháza
A növények közül a chia magban található meg természetes módon legnagyobb mennyiségben az omega-3 és omega-6 zsírsav. Ez azért fontos, mert az omega-3 zsírsavak, ezen belül is az alfa-linolénsav (ALA) és az EPA esszenciális zsírsavak. Főként ezeket a „jó” zsírokat tartalmazza a chia mag. Szervezetünk működéséhez elengedhetetlenek. A táplálékunkkal kell bevinnünk, ugyanis a testünk nem képes előállítani, pedig hozzájárulnak a megfelelő szívműködéshez.
Chia mag fogyasztásával, a vegán étrendet követők is könnyen be tudják juttatni az omega-3 és omega-6 zsírsavakat szervezetükbe.
A mag gazdag fehérje forrás, ami szintén előnyös a vegánok, vegetáriánusok számára, de minden fogyasztóra pozitív hatással bír. Nem tartalmaz glutént, így gluténérzékenyeknek is ajánlott a fogyasztása.
Vitaminok, ásványi anyagok
A chia mag gazdag A-, E-, C-, B1-, B2-vitaminokban, valamint magas a folsav, foszfor, magnézium, réz és mangán ásványi anyag tartalma is.
Rosttartalom
Az azték zsályamag nagyon magas rosttartalommal rendelkezik: 100 grammban 34,4 gr rost található. A rostok segítenek „rendbe tenni” beleinket a normál bélműködés támogatása által.
A chia mag vízbe áztatva megdagad, és zselés állagúvá válik. Semleges íze, és jó vízmegkötő tulajdonsága miatt, segítséget nyújthat fogyókúra idején. A teltségérzet biztosításával csökkenti az étvágyat.