A koszmó nem kosz!
A fürdetés egy remek lehetőség arra, hogy erősödjön az érzelmi kötődés a szülők és a gyermek között, illetve segít a megfelelő napirend kialakulásában is, ezért fontos, hogy lehetőség szerint, mindig ugyanabban az időpontban történjen. A fürdetés során kiemelt figyelmet kell fordítani a hajápolásra.
Nagyon nagy hangsúlyt kell fektetni arra, hogy a hajápoló terméket megfelelően leöblítsük, mert ha ez nem történik meg, akkor ezek az anyagok lerakódnak a fejbőrön, ezzel segítve a koszmó kialakulását. A leöblítéshez készítsünk oda 37 Celsius fokos vizet egy kancsóban. A gyakori mosás súlyosbíthatja a koszmós állapotot, ezért csecsemőknél heti 1-2 hajmosás ajánlott.
Mi a koszmó?
A koszmó (Dermatitis seborrhoica capitis) egy sárgás, barnás felrakódás a hajas fejbőrön. Ez a lerakódás bőrmirigyek faggyújából és elhalt hámsejtekből áll. Általában gyakrabban alakul ki izzadékony, vagy száraz bőrű, illetve ekcémás vagy seborrhoeás alkatú gyerekeknél. A kialakulását egyébként a faggyúmirigyek olajos váladékának túlzott termelődése váltja ki.
Leggyakrabban, a hajas fejbőrön alakul ki, de előfordulhat a homlokon, szemöldökön, és a fülek mögött is. Ártalmatlan, de ettől függetlenül fontos kezelni, és nem szabad elhanyagolni a problémát. Kialakulhat csecsemőkorban, gyermekkorban és felnőttkorban egyaránt.
Mit tehetünk?
A kezelés úgy történjen, hogy a baba fejét a fürdetés előtt 1-2 órával bekenjük babaolajjal (vagy tiszta étolajjal), a bekenést követően adjunk a babára egy cérnasapkát, fürdetéskor pedig alaposan mossuk le az olajat. A fürdetés után óvatosan próbáljuk meg eltávolítani az előzőleg olajjal fellazított koszmót. Ha a felrakódás enyhébb, használjuk enyhébb sörtéjű babahajkefét, vagy frottír törölközőt. Ha durvább a felrakódás, vagy hosszabb haja van a csecsemőnek, akkor pedig kisebb műanyag babafésűt használva óvatosan próbáljuk lekapargatni a koszmót. Ha túl nagy kiterjedésű területen van jelen a lerakódás, akkor több lépésben próbálkozzunk az eltávolítással, és semmiképp ne egyszerre, mert a fejbőr kipirosodhat, vagy kisebesedhet, mivel ezzel nagyon megterheljük a bőrt. Ha szükséges több napon keresztül megismételhetjük a kezelést.
Ez a mechanikai hatás serkenti a fejbőr vérkeringését, ezáltal javítja a hajhagymák működését, így a haj erősebbé és dúsabbá válik.
Ha a fenti módszerek nem segítenek, használjunk koszmó elleni sampont, ami gyógyszertárakban recept nélkül kapható. Ezt használhatjuk már kialakult koszmó kezelésére, vagy megelőzésre is. Valamint az olajos kezelést kiválthatjuk koszmó elleni krém használatával.
Szponzorált tartalom